Звіт керівника
за навчальний 2020-2021 рік
Аналіз освітньої роботи дошкільного закладу
за 2020/2021 навчальний рік
Відповідно до закону України (ст.12) «Про дошкільну освіту» держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття, забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною ланкою в системі безперервної освіти України». В своїй діяльності дошкільний навчальний заклад керується Конституцією, Законами України «Про дошкільну освіту», «Про бюджетну систему України», нормативно-законодавчими актами, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освіти всіх рівнів з питань функціонування та діяльності ДНЗ, правилами і нормами охорони праці, а також Статутом та Колективним договором, Положенням про дошкільний навчальний заклад.
Загальна характеристика
Наш дошкільний навчальний заклад – це заклад комбінованого типу. Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Для дітей створені всі умови, обладнанні спеціальні приміщення: музична та спортивна зали, кабінети вчителів – логопедів, вчителя – дефектолога, практичного психолога, зимовий сад, дитяча бібліотека, кінотеатр, кабінет завідувача, вихователя — методиста, медичний кабінет, українська світлиця, сучасні прогулянкові майданчики для кожної вікової групи, спортивний майданчик.
Склад вихованців:
За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 135 місць для дітей віком від 2 до 6 років. Але навчальний заклад на теперішній час відвідує 285 дитини.
Дітей І молодшої групи – 57 дітей
Дошкільного віку – 228 дитини
Випущено до школи – 64 дитини
У закладі працює 11 груп, в яких отримують дошкільну освіту діти з 2-х років: дві групи для дітей раннього віку, дві корекційні групи для дітей з порушенням мовного розвитку, спеціальна група, 2 інклюзивні групи, чотири групи загального типу.
Кадрове забезпечення
Освітній процес у дошкільному закладі забезпечують 45 працівників, технічного персоналу – 23 особи, 1 старша медична сестра, 23 педагоги, у тому числі: завідувач, вихователь-методист, 2 вчителя-логопеди, практичний психолог, вчитель-дефектолог, 2 музичних керівника, інструктор з фізичного виховання, 13 вихователів.
Позитивно впливає на якість організації освітнього процесу високий рівень педагогів.
За наслідками атестації педагоги дошкільного навчального закладу мають такі кваліфікаційні категорії:
- відповідає 11 тарифному розряду – 2 педагоги;
- «спеціаліст» – 3 педагоги;
- «спеціаліст другої категорії» – 2 педагоги;
- «спеціаліст першої категорії» – 2 педагоги;
- «спеціаліст вищої категорії» – 7 педагогів;
- звання «вихователь-методист» — 2 педагоги;
- звання «старший вихователь» — 1 педагог;
- не атестовано – 8 педагогів.
При комплектуванні груп вихователями враховується освітній рівень педагогів, досвід роботи, психологічна комфортність.
Педагогічні працівники закладу постійно підвищують свій професійний рівень, проходять курсову підготовку своєчасно, згідно з графіком, а також підвищують свою фахову освіту у вищих учбових закладах.
Пріоритетні напрямки діяльності ДНЗ:
Головною метою роботи дошкільного закладу є
Реалізація особистісного потенціалу вихованців у процесі здійснення
системного підходу
до організації освітньої роботи з дітьми
План роботи закладу на навчальний рік базується на підставі аналізу діяльності педагогічного колективу у минулому навчальному році. Накреслені в річному плані напрямки контролю спрямовані на покращення діяльності дошкільного закладу, вирішення загальних проблем та завдань. Управлінські рішення доводяться до відома колективу на нарадах, зборах, педрадах, педагогічних годинах тощо.
Керуючись основними положеннями «Національної доктрини розвитку освіти в Україні», Закону України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», виконуючи завдання державної програми розвитку дитини «Дитина» та завдань, накреслених на 2020/2021 навчальний рік, колектив дошкільного закладу працював над вирішенням завдань:
- розвивати звукову культуру мовлення дітей дошкільного віку у процесі занять з розвитку мовлення;
- сприяти художньо – естетичному розвитку дошкільників у процесі їх навчання декоративному малюванню;
- оптимізувати фізкультурно – оздоровчу роботу з дітьми шляхом розвитку навичок повзання, лазіння, стрибків, метання та впроваджуючи прийоми валеологічної освіти.
З метою поліпшення здоров’я дітей у нашому закладі створені умови для організації роботи щодо покращення їх здоров’я. Медичними сестрами та педагогами ведеться систематична робота. У медичному кабінеті є все необхідне для надання першої домедичної допомоги та профілактичної роботи. У спортивній залі на І поверсі створені належні умови для проведення занять з фізкультури, працюють рухові центри, спортивний майданчик. Систематично проводиться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, спортивні свята та розваги. Протягом року значно поповнилось матеріальне забезпечення груп спортивним інвентарем та обладнанням для проведення рухливих ігор.
У всіх вікових групах постійно ведеться цілеспрямована робота по зміцненню здоров’я дітей: гімнастика після сну, полоскання ротової порожнини, водні та сонячні процедури, дотримання рухового режиму. Медичні сестри ведуть аналіз здоров’я вихованців, проводять підсумкові оздоровчі компанії. В ДНЗ виконуються заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, перевірка постави, огляд на педикульоз. З 2020 року всі направлення на профілактичні щеплення проводяться згідно з наказом «Про порядок профілактичних щеплень в Україні» дільничним педіатром відповідно до віку дітей. Але болючим залишається питання відповідальності батьків перед своїми дітьми щодо щеплень.
Результати контролю фізкультурно – оздоровчої роботи показали, що упродовж 2020/2021 навчального року колектив закладу продовжував роботу зі зміцнення фізичного і психічного здоров’я, формування ціннісного ставлення дитини до свого здоров’я, інтересу до здорового способу життя. Упродовж року було забезпечено:
- дотримання оптимального рухового режиму в роботі з дітьми протягом дня через проведення ранкової гімнастики, фізкультурних занять в залі та на свіжому повітрі, рухливих ігор та прав спортивного характеру, фізкультурних хвилинок та фізкультурних пауз, гімнастики пробудження після денного сну, самостійної рухової діяльності дітей, проведення фізкультурно-спортивних свят та розваг, Днів здоров’я;
- позитивний психологічний мікроклімат в групах;
- дотримання температурного режиму в групах;
- регулювання фізичних навантажень на дітей із урахуванням індивідуальних та вікових особливостей;
- врахування вимог під час вибору рухливих ігор, їх класифікації,
- впровадження різних форм роботи за методикою Єфименка М.М.;
- максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;
Поглиблений огляд дітей всіх вікових груп лікарями вузьких спеціальностей проводиться за призначенням дільничного педіатру.
Крім фізичного здоров’я, дитині потрібне і психологічне здоров’я. Для цього у садку створена психологічна служба, що у тісному зв’язку працює з сім’єю. Для дітей з вадами мови в дитячому садку створені дві групи компенсуючого типу, а для дітей які потребують психологічної корекції – спеціальна група
Проведення відкритих переглядів освітнього процесу протягом навчального року
На реалізацію завдання щодо розвитку звукової культури мовлення члени творчої групи «Виховання звукової культури мовлення дошкільників» під керівництвом Трофимчук Н.М. висвітлили основні питання щодо завдань та умов, методів та прийомів виховання звукової культури мовлення, форм організації навчання дітей, оволодіння елементами грамоти. В дошкільному навчальному закладі педагогині Трофимчук Н.М., Суханова Т.В., Іванова Н.В., Хонич Т.В., Комишник О.В. провели відкриті перегляди занять, показали ефективні форми роботи з дітьми, що сприяють формуванню у дітей звукової культури мовлення. Музичний керівник Остроух Н.М. показала вміння дітей розпізнавати звуки, характерні для живої та неживої природи, імітувати їх голосом, використовуючи звуконаслідування; добирати для відтворення цих творів музичні інструменти; визначати характер, темп, динаміку та жанр музичного твору. Між тим, відвідуючи протягом навчального року заняття з мовленнєвого розвитку було з’ясовано, що педагоги недостатньо володіють методикою формування граматичної правильності мовлення, недостатньо обізнані щодо використання потенційних можливостей змістовних компонентів занять щодо реалізації мовленнєвих завдань; лише частково використовують дидактичний матеріал з даного питання.
Для вдосконалення теоретичних знань педагогів з навчання декоративному малюванню членами творчої групи під керівництвом Земницької Н.І. був проведений семінар «Художньо – естетичний розвиток дітей у процесі їх навчанню декоративному малюванню», лекторій, методична панорама, практикуми, на яких висвітлювались наступні питання:
- «Особливості художньо – естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку;
- «Методи і прийоми ознайомлення дітей з декоративним мистецтвом»;
- «Організація та підготовка матеріалу до занять»;
Опрацювавши наукову та методичну літературу, члени творчої групи підготували і провели консультацію «Значення, завдання та зміст декоративного малювання», практикуми з малювання опішнянського, косівського, яворівського, петриківського розписів.
Вихователь-методист Якименко Т.А. познайомила педагогінь з автентичним, унікальним, неповторним таврійським розписом, в образах якого відображається унікальна природа – флора та фауна – нашої рідної місцевості, традиційний побут, притаманний мешканцям Півдня України; з творчістю миколаївської художниці та письменниці, дослідниці етносу Євгенії Бондаренко, з методичними рекомендаціями щодо структури декоративного малювання за таврійськими мотивами з дітьми молодшого, середнього та старшого віку. Із результатами роботи закладу вихователь – методист Якименко Т.А. ознайомила освітян міста на сайті управління освіти та дошкільного закладу «Декоративне мистецтво в інтер’єрі «Північного сяйва».
Над оптимізацією фізкультурно – оздоровчої роботи з дітьми шляхом розвитку навичок повзання, лазіння, стрибків, метання та впровадженням прийомів валеологічної освіти працювала проблемна група під керівництвом інструкторки з фізкультури Ганчо О.В. Члени групи проводили для педагогів дошкільного навчального закладу консультації, відкриті перегляди занять з фізкультури, ранкової гімнастики, гімнастики пробудження та кумедні фізкультуринки. З метою формування основ здорового способу життя вихователька Євтушенко Н.О. провела з педагогами валеологічний практикум, а музичний керівник Бузаєва Н.В. — музично – оздоровче заняття.
Використовуючи різноманітні форми методичної роботи з педагогічними кадрами (ZOOM-семінари, тренінги, консультації, відкриті перегляди занять тощо) своєчасно надавалась компетентна допомога педагогам з питань організації освітнього процесу в закладі.
Результативність роботи дошкільного закладу у вирішенні поставлених задач визначається участю педагогів в знаходженні та обговоренні шляхів підвищення рівня організації освітнього процесу, а також участю в методичній роботі міста, а саме: асистент вихователя Приступа М.О. бере участь в роботі фокус-групи «Стратегії ефективного спілкування з батьками та створення безпечного середовища для дітей з ООП», інструктор з фізичної культури Ганчо О.В. учасниця засідань методичної платформи «Кроки у професії», музичні керівники Остроух Н.М. та Бузаєва Н.В. – засіданні професійного клуба «Досвід»: презентація ППД, педагоги закладу були слухачами онлайн семінару «Оновлена редакція БКДО (2020)»: зміст та забезпечення якості відповідно до міжнародних стандартів», завідувач Панасенко В.С. та вихователь – методист Якименко Т.А. – методичного проєкту «Управлінський альянс — ВСЗЯО».
Якість реалізації освітніх програм:
Організація освітнього процесу в навчальному закладі проводиться за освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років «Дитина». Освітня робота планується відповідно до «Програми розвитку дошкільного навчального закладу» №1, в якій окреслено перспективи його розвитку на п’ять років та річний план, мета та задачі якого відповідають статуту та закону України «Про дошкільну освіту».
Узагальнені результати педагогічного обстеження дітей на рівень засвоєння знань, умінь, навичок відповідно до програмових вимог.
З метою своєчасного виявлення обдарованих та здібних дітей регулярно здійснюється моніторингове обстеження розвитку компетентності дітей, відповідно до результатів якого педагоги проводять послідовну індивідуальну роботу з дітьми.
Моніторинг розвитку компетентності дітей показав, що
- високий рівень мають – 23%;
- вище за середній – 21,3%;
- середній рівень – 38,6%;
- нижче за середній рівень – 9,2%;
- низький рівень – 7,9%.
Моніторинг особистого зростання на кінець навчального року виявив, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівні знань з усіх розділів програми. В результаті злагодженої роботи всіх педагогів дошкільного навчального закладу, консультативній взаємодії з батьками вихованців, системності проведення занять, індивідуальній та корекційній роботі з дітьми протягом навчального року, значно виросла кількість дітей з високим та вище за середній рівнями розвитку, а з середнім та низьким рівнем – знизилася. Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Дата обстеження | Загальна кількість дітей | Всього обстежено | Середній бал |
Рівні розвитку |
||||
н | н/с | С | в/с | В | ||||
вересень | 284 | 239 | 2.2 | 58 | 60 | 99 | 19 | 3 |
травень | 285 | 239 | 2,4 | 19 | 22 | 92 | 51 | 55 |
Так, у 2020/2021 навчальному році середній бал по дошкільному навчальному закладу щодо виконання програмових вимог на початку навчального року склав 1.9 бали, а на кінець року підвищився до 2,3 балів.
Організація роботи із сім’ями вихованців:
Учасниками освітнього процесу є педагоги, діти і їх батьки. Тому особливе місце в роботі дошкільного закладу я відвожу роботі з батьками.
Активну участь у роботі дошкільного навчального закладу бере батьківський комітет, який приймає участь в організації освітнього процесу, в колективних переглядах, а також під час проведення Дня Самоврядування. Батьки надають допомогу щодо зміцнення матеріальної бази, оформлення групових кімнат, вживають заходи для поліпшення роботи дошкільного закладу. Очолює батьківський комітет Жданова Анна Юріївна , людина яка протягом року була є надійною опорою всього закладу.
Любов та повагу батьків ми заслуговуємо своєю працею. Не тільки дитині повинно бути комфортною в дитячому садку, а й батьки повинні відчувати турботу та добре відношення до себе.
Потужним інформаційно-просвітницьким джерелом є сайт ДНЗ «Північне сяйво», на якому кожен бажаючий може ознайомитись з цікавими матеріалами з життя вихованців закладу та ознайомитись з консультаціями, порадами, рекомендаціями з навчання та виховання дошкільників.
Соціальна активність дошкільного закладу
Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня.
Протягом навчального року педагоги дошкільного навчального закладу приймали участь у виставці дидактичних ігор та посібників , з вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, Міжнародний день рідної мови, День Вишиванки, тематичні виставки, конкурси.
Про результативність роботи свідчать обмін досвідом завідувача Панасенко В.С. та вихователя – методиста Якименко Т.А. з управлінської та методичної роботи зі слухачами курсів керівників та вихователів – методистів при МОІППО та публікації інструкторки з фізичної культури Ганчо О.В. у фахових виданнях:
- досвід упровадження «Педагогічна діагностика фізичного розвитку і здоров’я дітей за методикою М. Єфименка» // Журнал «Дошкільне виховання», №6, 2020 р. с. 20-25;
- конспект заняття з фізкультури для дітей молодшої групи «Гайда, мишенята, овочі збирати!» // Журнал «Палітра педагога», №7-8, 2020 р. с. 26-27;
- конспект заняття з фізкультури для дітей середньої групи «Комахи зустрічають весну» // Журнал «Дошкільне виховання», №2, 2021 р. с. 32-33;
Співпраця зі школою.
Враховуючи постанову Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020 № 25 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19)», листи Міністерства освіти і науки України від 23.04.2020 № 1/9-219 «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти під час карантину», від 22.05.2020 № 1/9-269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти», матеріалів ЮНІСЕФ в навчальному році не відбувалася запланована співпраця зі школою №64.
Залишається актуальним забезпечення якості дошкільної освіти через наступність у роботі дошкільного навчального закладу, початкової школи та сім’ї.
Система роботи щодо соціального захисту дітей:
В дошкільному закладі є вся необхідна нормативна документація, постійно і своєчасно ведеться робота щодо виявлення та обліку дітей пільгових категорій: з багатодітних родин, дітей, які знаходяться під опікою, позбавлених батьківського піклування. Виявляються та беруться на облік неблагополучні сім’ї.
У нашому садочку велика увага приділяється захисту дітей. Згідно з «Законом України про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку. Садочок відвідують:
28 дітей з багатодітних родин;
4 дитини із сімей, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи;
30 дітей, які потребують корекції мовного розвитку;
12 дітей групи компенсуючого типу з затримкою психічного розвитку;
5 дітей з родин малозабезпечених;
2 дитини напівсироти;
1 дитина, що знаходиться під опікою
7 дітей з родин переселенців
48 дітей з родин батьків, учасників бойових дій
3 дитини з інвалідністю
2 дитини з інклюзивною формою навчання
З дітьми старшого дошкільного віку проводиться серія занять з ознайомлення дошкільників з окремими положеннями «Декларації прав дитини». Щорічно, згідно наказу Управління освіти в дошкільному навчальному закладі проходить місячник «З охорони прав та інтересів дітей».
Безпека життєдіяльності дітей.
Система роботи закладу щодо попередження дитячого травматизму.
Велику роботу проводимо по безпеці життєдіяльності дітей. Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від кабінету міністрів України, міністерств та інших центральних органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств установ і організацій. Дошкільний заклад працює по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов, навчання праці та виховання. У дошкільному закладі організовано роботу системи цивільного захисту. Відповідно плану управління освіти у травні місяці відбувається тиждень безпеки дитини у рамках якого проводиться день цивільного захисту.
Під час проведення цього дня працівники закладу на чолі з керівним складом проводять об’єктове тренування на випадок загрози надзвичайної ситуації. У дошкільному закладі проводяться заняття, бесіди та консультації, де діти, а також персонал отримують основні поняття про надзвичайні ситуації та дії при них. Наш садочок тісно співпрацює з науково-методичним центром міста з питань цивільного захисту. Методист науково-методичного центру міста з питань ЦЗ систематично надає консультативну допомогу адміністрації дошкільного закладу.
З правилами протипожежної безпеки та адекватної поведінки в разі виникнення пожежі діти знайомляться в 1-ї Державній пожежно-рятувальній частини ГУ ДСНС України в Миколаївській області. Спільно з працівниками рятувальних служб систематично проводяться екскурсії-огляди, бесіди, розваги тощо.
Організація роботи з охорони праці
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація дошкільного закладу спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі безпеки життєдіяльності. Проводиться певна робота по дотриманню норм і правил охорони праці, створенню безпечних умов для здійснення навчально-виховного процесу, зміцнення здоров’я працівників та дітей. В наявності є законодавча нормативно-методична документація. Є матеріали про стан та іспити опалення при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, протоколи перевірок захисного заземлення, ізоляції електромережі, випробування засобів індивідуального захисту, правила пожежної безпеки.
Наказом по ДНЗ затверджено положення про службу охорони праці, призначено відповідальних за збереження життя, здоров’я працівників та дітей під час проведення робіт, занять, інших заходів.
Адміністрацією та відповідальними за безпеку життєдіяльності розроблені посадові інструкції основних категорій працівників, проводяться заняття з питань охорони праці та безпеки. Розроблені заходи з охорони праці і техніки безпеки та по запобіганню дорожньо-транспортного травматизму. Регулярно здійснюється огляд будівлі, споруд, території. За 2020/2021 навчальний рік в дошкільному закладі не було зареєстровано випадків дитячого травматизму. У червні місяці, на початку оздоровчого періоду, комісією у складі завідувача, завгоспа, медичної сестри та вихователя — методиста проведено обстеження території та будівлі на предмет цілісності і безпеки для життя дітей та дорослих. За підсумками цієї перевірки був складений акт обстеження та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Слід відмітити, що технічний стан будівель, приміщень, майна знаходиться в належному стані та відповідає вимогам охорони праці та техніки безпеки. Засоби індивідуального захисту і протипожежного устаткування мають задовільний стан. З метою збереження життя і здоров’я дітей у дошкільному закладі планово проводяться з працівниками інструктажі відповідно до відомчих інструкцій, заняття з безпеки життєдіяльності з дітьми.
Контроль за виконанням Правил внутрішнього розпорядку здійснюється відповідно до плану роботи.
Про стан охорони праці щорічно заслуховується на нарадах, спільних засіданнях адміністрації закладу та профспілкового комітету з метою підвищення рівня ефективності охорони праці і техніки безпеки.
Співпраця з громадськими організаціями
Дошкільний навчальний заклад має взаємозв’язок з громадськими організаціями міста. Постійно співпрацює з Центром професійного розвитку педагогічних працівників Миколаївської міської ради, підтримує тісні контакти з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
Робота зі зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ:
Матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу відбувається згідно із Законом України «Про дошкільну освіту» та Законом «Про благодійництво та благодійні організації». батьками закладу оформлено документи для роботи Благодійної організації «Північне сяйво». Щомісячна благодійна допомога на покращення матеріальної бази дошкільного закладу є добровільною та прозорою. Батьки закладу є членами Благодійної організації за заявою. Кожного місяця складається запит від адміністрації на придбання необхідних речей та відповідь БО. За результатами фінансування складається акт оприбуткування придбаних речей.
Робота щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази ведеться згідно плану роботи на навчальний рік. Територія закладу відповідає державним вимогам, достатньо озеленена, є квітники, куточки лісу, саду, облаштувано метеомайданчик та Еколенд «Північне сяйво». На території підтримується належний порядок.
Фінансування закладу проводиться згідно з кошторисом, затвердженим управлінням освіти міста.
На цей рік було закладено: фонд заробітної плати, харчування та комунальні послуги. Виділено:
- 1 368 грн на придбання медикаментів,
- Заміна кахельної плитки на маршевих сходах – 40 000
- Евакуаційне автономне освітлення – 6 000
- Перезарядка вогнегасників – 1 600
- Чашка дитяча – 2 400
- Вивіз листви
- Послуги зв’язку
- СЕС
- Аналіз води
- Технічний супровід системи відеонагляду
- Тривожна кнопка
Як ви бачите, ці фонди не в змозі забезпечити всі необхідні потреби, які виникають перед колективом. Існують допоміжні джерела фінансування:
- система батьківської допомоги.
Додаткові кошти витрачаються на покращення матеріального забезпечення освітнього процесу: придбання атрибутів до сюжетно-рольових ігор, іграшок, методичної літератури, дидактичного матеріалу, технічного обладнання тощо.
Але вся ця допомога здійснюється завдяки розумінню батьків та кожного члена нашого колективу, тому що тільки разом, ми в змозі допомогти дошкільному закладу. Поступове осучаснення предметно-просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників освітнього процесу. Метою колективу ДНЗ №1 є створення справжнього куточка дитинства для малюків.
Робота у дошкільному закладі ведеться на достатньому рівні, всі ланки закладу докладають зусиль на створення сприятливих умов для виховання здорової, розвинутої та творчої дитини. Але існують певні труднощі у роботі:
- фасад закладу потребує ремонту
- не вистачає місць для охоплення всіх дітей дошкільною освітою
- необхідно відремонтувати тротуарне покриття внутрішнього двору закладу
- поточний ремонт відмостки всього периметру будівлі
- заміна кахельної плитки на сходових маршах третього входу будівлі.
На вирішення цих і багато щоденних питань ми розраховуємо на підтримку управління освіти, на органи міської ради, депутатів та батьків
за навчальний 2019-2020 рік
Аналіз освітньої роботи дошкільного закладу за навчальний 2019-2020 рік
Відповідно до закону України (ст.12) «Про дошкільну освіту» держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття, забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною ланкою в системі безперервної освіти України». В своїй діяльності дошкільний заклад керується Конституцією, Законами України «Про дошкільну освіту», «Про бюджетну систему України», нормативно-законодавчими актами, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освіти всіх рівнів з питань функціонування та діяльності ДНЗ, правилами і нормами охорони праці, а також Статутом та Колективним договором, Положенням про дошкільний навчальний заклад.
- Загальна характеристика
Наш дошкільний навчальний заклад — комбінованого типу. Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Для занять дітей створені всі умови, обладнанні спеціальні приміщення: музична та спортивна зала, кабінети вчителів – логопедів, практичного психолога, зимовий сад, дитяча бібліотека, кінотеатр, кабінет завідувача, методичний кабінет, медичний кабінет, українська світлиця, сучасні прогулянкові майданчики для кожної вікової групи, спортивний майданчик, кабінет дефектолога.
- Склад вихованців:
За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 135 місць для дітей віком від 2 років до 6. Але навчальний заклад на теперішній час відвідує 282 дитини.
Дітей І молодшої групи – 57 дітей
Дошкільного віку – 226 дитини
Випущено до школи – 68 дитини
У закладі працює 11 груп, в яких отримують дошкільну освіту діти з 2-х років: дві групи для дітей раннього віку, дві корекційні групи для дітей з порушенням мовного розвитку, спеціальна група, інклюзивна група, п’ять груп загального типу.
- Кадрове забезпечення
Освітній процес у дошкільному закладі забезпечують 40 працівників, обслуговуючого персоналу – 20 осіб, 1 старша медична сестра, 1 медична сестра, 20 педагогів, у тому числі: завідувач, вихователь-методист, 1 вчитель-логопед, практичний психолог, вчитель-дефектолог, 2 музичних керівника, інструктор з фізичного виховання, 13 вихователів.
Позитивно впливає на якість організації освітнього процесу високий рівень педагогів.
За наслідками атестації педагоги дошкільного навчального закладу мають такі кваліфікаційні категорії:
- відповідає 11 тарифному розряду – 2 педагоги;
- «спеціаліст» – 1 педагог;
- «спеціаліст другої категорії» – 2 педагоги;
- «спеціаліст першої категорії» – 3 педагоги;
- «спеціаліст вищої категорії» – 7 педагогів;
- звання «вихователь-методист» — 2 педагоги;
- звання «старший вихователь» — 1 педагог;
- не атестовано – 5 педагогів.
При комплектуванні груп вихователями враховується освітній рівень педагогів, досвід роботи, психологічна комфортність.
Педагогічні працівники закладу постійно підвищують свій професійний рівень, проходять курсову перепідготовку своєчасно, згідно з графіком, а також підвищують свою фахову освіту у вищих учбових закладах. Вихователь-методист і вихователі ДНЗ допомагають студентам педагогічного вузу набувати практичних навичок під час проходження педагогічної практики на базі дошкільного навчального закладу.
- Пріоритетні напрямки діяльності ДНЗ:
Головною метою роботи дошкільного закладу є
Реалізація особистісного потенціалу вихованців у процесі здійснення
системного підходу
до організації освітньо – виховної роботи з дітьми
План роботи закладу на навчальний рік базується на підставі аналізу діяльності педагогічного колективу у минулому навчальному році. Накреслені в річному плані напрямки контролю спрямовані на покращення діяльності дошкільного закладу, вирішення загальних проблем та завдань. Управлінські рішення доводяться до відома колективу на нарадах, зборах, педрадах, педагогічних годинах тощо.
Керуючись основними положеннями «Національної доктрини розвитку освіти в Україні», Закону України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», виконуючи завдання державної програми розвитку дитини «Дитина» та завдань, накреслених на 2019/2020 навчальний рік, колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням завдань:
1.Формування уявлень про багатоманітність професій як складової предметно – практичної компетенції дітей дошкільного віку;
- Інтегрування інноваційної ЛЕГО – технології в освітній процес;
- Розвиток навичок повзання, лазіння та стрибків у процесі фізкультурно – оздоровчої роботи з дітьми
З метою поліпшення здоров’я дітей у нашому закладі створені умови для організації роботи по покращенню здоров’я дітей. Медичними сестрами та педагогами ведеться систематична робота. У медичному кабінеті є все необхідне для надання першої медичної допомоги та профілактичної роботи. У спортивній залі на І поверсі створені належні умови для проведення занять з фізкультури, працюють рухові центри, спортивний майданчик. Систематично проводиться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, спортивні свята та розваги.
В лютому місяці проведено спортивну розвагу «Стрітення» з дітьми та батьками логопедичних груп, а у березні з-за введення карантину не проведено з батьками старшої «А» та старшої «Б» групи розвага, присвячена нашому місту «Моє місто, тато, мамо і я».
Протягом року значно поповнилось матеріальне забезпечення груп спортивним інвентарем та обладнанням для рухливих ігор.
У всіх вікових групах постійно ведеться цілеспрямована робота по зміцненню здоров’я дітей: гімнастика після сну, полоскання ротової порожнини, водні та сонячні процедури, дотримання рухового режиму. Медичні сестри ведуть аналіз здоров’я вихованців, проводять підсумкові оздоровчі компанії. В ДНЗ виконуються заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, перевірка постави, огляд на педикульоз. З 2020 року всі направлення на профілактичні щеплення проводяться згідно з наказом «Про порядок профілактичних щеплень в Україні» дільничним педіатром відповідно до віку дітей. Але болючим залишається питання відповідальності батьків перед своїми дітьми щодо щеплень.
Результати контролю фізкультурно – оздоровчої роботи показали, що упродовж 2019/2020 навчального року колектив закладу продовжував роботу зі зміцнення фізичного і психічного здоров’я, формування ціннісного ставлення дитини до свого здоров’я, інтересу до здорового способу життя. Упродовж року було забезпечено:
- дотримання оптимального рухового режиму в роботі з дітьми протягом дня через проведення ранкової гімнастики, фізкультурних занять в залі та на свіжому повітрі, рухливих ігор та прав спортивного характеру, фізкультурних хвилинок та фізкультурних пауз, гімнастики пробудження після денного сну, самостійної рухової діяльності дітей, проведення фізкультурно-спортивних свят та розваг, Днів здоров’я;
- позитивний психологічний мікроклімат в групах;
- дотримання температурного режиму в групах;
- регулювання фізичних навантажень на дітей із урахуванням індивідуальних та вікових особливостей;
- враховування вимог під час вибору рухливих ігор, їх класифікації,
- впровадження різних форм роботи за методикою Єфименка М.М.;
- максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;
Але, враховуючи виконання розпорядження Миколаївського міського голови №65р «Про тимчасове зупинення роботи об’єктів загального користування, розташованих у місті Миколаєві, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19», в навчальному році не відбулися заплановані заходи щодо фізкультурно – оздоровчої роботи з дітьми, під час самостійних проведень занять з фізичної культури у вихователів виникають труднощі щодо навчання дітей основних рухів, а саме: повзання, лазіння, стрибання, метання. Протягом навчального року недостатньо уваги приділено валеологічній освіті малюків. Тому, враховуючи, що основні рухи – важливий засіб фізичного виховання дітей, залишається актуальним питання щодо оптимізації роботи з фізичного виховання, впроваджуючи прийоми валеологічної освіти дітей.
Поглиблений огляд дітей всіх вікових груп лікарями вузьких спеціальностей проводиться за призначенням дільничного педіатру.
Крім фізичного здоров’я, дитині потрібне і психологічне здоров’я. Для цього у садку створена психологічна служба, що у тісному зв’язку працює з сім’єю. Практичний психолог нашого закладу Ганчо Неля Петрівна використовує нетрадиційні, різноманітні методи та прийоми у роботі з дітьми, добре володіє дитячим колективом. Дитина, яка здорова — фізично і психологічно добре адаптується в школі. Для дітей з вадами мови в дитячому садку створено дві групи компенсуючого типу, а для дітей які потребують психічної корекції – спеціальна група
- Проведення відкритих переглядів освітнього процесу протягом навчального року
На реалізацію завдання «Формування уявлень про багатоманітність професій як складової предметно – практичної компетенції дітей» члени творчої групи під керівництвом Босак О.О. висвітлили основні питання щодо змісту, форм, засобів ознайомлення з предметним довкіллям. В дошкільному навчальному закладі педагогині Трофимчук Н.М., Юрескул А.А., Калініна А.М., Суханова Т.В., Козій Л.М., Земницька Н.І., Хонич Т.В., Босак О.О., Остроух Н.М. провели відкриті перегляди занять з ознайомлення з професіями дорослих, які показали, що вони володіють методикою їх проведення, обізнані щодо їх структури, формами та методами.
Спрямовуючи зусилля щодо надання допомоги педагогічному колективу у розв’язанні завдання річного плану з інтеграції інноваційної ЛЕГО технології в освітній процес ДНЗ, під керівництвом виховательки Гено Н.В. працювала творча група «Впровадження ЛЕГО технології в освітній процес». Для вдосконалення теоретичних знань педагогів у закладі були заплановані та проведені лекторії, відбулося обговорення програми «Безмежний світ гри з LEGO», створеної з метою реалізації основних завдань Базового компонента дошкільної освіти, зокрема освітньої лінії «Гра дитини» та укладеної відповідно до чинних вимог щодо розроблення програм для дошкільної освіти та методичних рекомендацій, що були розроблені до програми, у яких окреслені практичні шляхи реалізації підходу «навчання через гру».
Вихователь-методист Якименко Т.А. розробила та педагоги закладу обговорили і внесли корегування до перспективного планування за парціальною програмою «Безмежний світ гри з LEGO» за пізнавальними темами. Відповідно вимогам освітньої програми «Дитина», враховуючи вікові особливості дітей дошкільного віку, разом з керівником Гено Н.В. та членами творчої групи, з метою виявлення показників успіху в роботі з ЛЕГО конструювання розроблено та проведено моніторингове обстеження конструкторських навичок дітей.
Над вдосконаленням фізичних якостей дітей шляхом розвитку навичок повзання, лазіння та стрибків працювала проблемна група під керівництвом інструкторки з фізкультури Ганчо О.В. Члени групи проводили для педагогів дошкільного навчального закладу консультації, розробили пам’ятку щодо безпечних умов під час виконання вправ з лазіння.
Педагоги закладу приймали участь у виставці «Освіта Миколаєва» за темою «Екостежинка у садочку – доріжка любові до природи рідного краю», святкуванні Дня міста, у святкуванні Дня дошкілля в місті Києві – презентації виставки дидактичних посібників та театру, виготовлених з фетру. З вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник «Увага! Діти на дорозі!», місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, Міжнародний день рідної мови, тематичні виставки, конкурси.
- Якість реалізації освітніх програм:
Організація навчально-виховного процесу в навчальному закладі проводиться за освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років «Дитина». Освітня робота планується відповідно до «Програми розвитку дошкільного навчального закладу» №1, в якій окреслено перспективи його розвитку на п’ять років та річний план, мета та задачі якого відповідають статуту та закону України «Про дошкільну освіту».
Узагальнені результати педагогічного обстеження дітей на рівень засвоєння знань, умінь, навичок відповідно до програмових вимог.
З метою своєчасного виявлення обдарованих та здібних дітей регулярно здійснюється моніторингове обстеження розвитку компетентності дітей, відповідно до результатів якого педагоги проводять послідовну індивідуальну роботу з дітьми.
Моніторинг розвитку компетентності дітей показав, що
- високий рівень мають – 25.5%;
- вище за середній – 21,5%;
- середній рівень – 40%;
- нижче за середній рівень – 9,5%;
- низький рівень – 3,6%.
Моніторинг на кінець навчального року виявив, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівні знань з усіх розділів програми. В результаті злагодженої роботи всіх педагогів дошкільного навчального закладу, консультативній взаємодії з батьками вихованців, системності проведення занять, індивідуальній та корекційній роботі з дітьми протягом навчального року, значно виросла кількість дітей з високим та вище за середній рівнями розвитку, а з середнім та низьким рівнем – знизилася. Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Дата обстеження | Загальна кількість дітей | Всього обстежено | Середній бал | Рівні розвитку | ||||
н | н/с | С | в/с | В | ||||
вересень | 275 | 246 | 2 | 34 | 47 | 131 | 28 | 6 |
травень | 275 | 248 | 2,4 | 6 | 23 | 101 | 59 | 59 |
Так, у 2019/2020 навчальному році середній бал по дошкільному навчальному закладу щодо виконання програмових вимог на початку навчального року склав 2 бали, а на кінець року підвищився до 2,4 балів.
- Організація роботи із сім’ями вихованців:
Учасниками освітнього процесу є педагоги, діти і їх батьки. Тому особливе місце в роботі дошкільного закладу я відвожу роботі з батьками.
Активну участь у роботі дошкільного навчального закладу бере батьківський комітет, який приймає участь в організації освітньо — виховного процесу, в колективних переглядах, а також під час проведення Дня Самоврядування. Батьки надають допомогу щодо зміцнення матеріальної бази, оформлення групових кімнат, вживають заходи для поліпшення роботи дошкільного закладу. Очолює батьківський комітет Сохова Олена Іванівна, людина яка протягом року була є надійною опорою всього закладу.
Любов та повагу батьків ми заслуговуємо своєю працею. Не тільки дитині повинно бути комфортною в дитячому садку, а й батьки повинні відчувати турботу та добре відношення до себе.
З метою ефективного використання інформаційних технологій, розвитку інформаційної культури та інформаційної компетентності, посилення іміджу ДНЗ на ринку освітніх послуг створено веб – сайт «Північне сяйво».
- Соціальна активність дошкільного закладу:
Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня.
Протягом навчального року педагоги дошкільного навчального закладу приймали участь у виставці дидактичних ігор та посібників «Освіта Миколаєва», з вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник «Увага! Діти на дорозі!», місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, Міжнародний день рідної мови, тематичні виставки, конкурси.
Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать
- виступ виховательки Хонич Т.В. на телеканалі «Миколаїв» в програмі «Недільний сніданок»;
- інтерв’ю завідувачки Панасенко В.С. на телеканалі «Інтер»;
- публікації інструкторки з фізичної культури Ганчо О.В. у фахових виданнях:
- Стаття «Зроби тренажер сам» // Журнал «Вихователь – методист дошкільного закладу», № 11, 2019 р. с. 44-47;
- Конспект пластік – шоу – феміні для дівчаток старшої групи «Танець підсніжників» та предметне пластик – шоу – атлетико для хлопчиків старшої групи «Велика мрія маленьких човників» // Журнал «Дошкільне виховання», №1, 2020 р. с. 20-23;
- Ранкова гімнастика пробудження для дітей середньої групи «Країна солодощів» // Журнал «Дошкільне виховання», №4, 2020 р. с.30-31;
- фотоекспозиції на тему «Створюємо зимову казку»// Журнал «Дошкільне виховання», №12, 2019 р. с.1
Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать публікації педагогів в фахових журналах «Дошкільне виховання», «Практика управління дошкільним закладом», на сайті управління освіти, веб – сайті «Північне сяйво»:
- публікації педагогів та батьків на сайті управління освіти, веб – сайті «Північне сяйво»:
- «Літечко, прощавай! Дитсадок, нас зустрічай!», автори Якименко Т.А., Остроух Н.М.
- «Миколаїв – це МИ!», «Семінар «Екокроки. Розроблення екостежини та комплексна реалізація завдань Базового компонента», автор Якименко Т.А.
- «В садочку ярмарок, в садочку нині свято», автор Земницька Н.І.
- «День народження садочка святкують всі: і дорослі, і малі, автори Ніколаєнко Т.А., Козій Л.М.
- «Новорічна казка «Північного сяйва», автор Ганчо О.В.
- «Спортивна розвага «Стрітення», автор Євтушенко Н.О.
- «Весела музикотерапія в «Північному сяйві», автор Бузаєва Н.В.
- Школа авторської методики М.М. Єфименко «Казкові фізкультуринки» в «Північному сяйві», автор Якименко Т.А., Ганчо О.В.
Педагоги ДНЗ «Північне сяйво» надавали поради та ділилися досвідом з мешканцями нашого міста у програмах телеканалу Миколаїв.
6.Співпраця зі школою.
Належне місце в роботі дошкільного закладу займає співпраця зі школою №64. Взаємодія дошкільного закладу і школи упродовж року здійснювалась у таких напрямках:
- взаємодія педагогічних колективів: спільні консультації, бесіди з учителями школи;
- взаємодія дитячих колективів дошкільного закладу і школи: проведення свят та розваг;
- взаємодія дошкільного навчального закладу і школи з батьками: консультації.
Залишається актуальним забезпечення якості дошкільної освіти через наступність у роботі дошкільного навчального закладу, початкової школи та сім’ї, що пов’язане з введенням в освіту Концепції «Нова українська школа».
- Система роботи щодо соціального захисту дітей:
В дошкільному закладі є вся необхідна нормативна документація, постійно і своєчасно ведеться робота щодо виявлення та обліку дітей пільгових категорій: з багатодітних родин, дітей, які знаходяться під опікою, позбавлених батьківського піклування. Виявляються та беруться на облік неблагополучні сім’ї.
У нашому садочку велика увага приділяється захисту дітей. Згідно з «Законом України про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку. Садочок відвідують:
34 дитини з багатодітних сімей;
5 дітей із сімей, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи;
27 дітей, які потребують корекції мовного розвитку;
12 дітей групи компенсуючого типу з затримкою психічного розвитку;
2 дитини з родин малозабезпечених;
1 дитина напівсирота;
3 дитини з родин переселенців
23 Дитини з родин батьків, учасників АТО
1 дитина з інклюзивною формою навчання
З дітьми старшого дошкільного віку проводиться серія занять з ознайомлення дошкільників з окремими положеннями «Декларації прав дитини». Щорічно, згідно наказу Управління освіти в дошкільному навчальному закладі проходить місячник «З охорони прав та інтересів дітей».
- Безпека життєдіяльності дітей. Система роботи закладу щодо попередження дитячого травматизму.
Велику роботу проводимо по безпеці життєдіяльності дітей. Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від кабінету міністрів України, міністерств та інших центральних органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств установ і організацій. Дошкільний заклад працює по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов, навчання праці та виховання. У дошкільному закладі організовано роботу системи цивільного захисту. Відповідно плану управління освіти у травні місяці відбувається тиждень безпеки дитини у рамках якого проводиться день цивільного захисту.
Під час проведення цього дня працівники закладу на чолі з керівним складом проводять об’єктове тренування на випадок загрози надзвичайної ситуації. У дошкільному закладі проводяться заняття, бесіди та консультації, де діти, а також персонал отримують основні поняття про надзвичайні ситуації та дії при них. Наш садочок тісно співпрацює з науково-методичним центром міста з питань цивільного захисту. Методист науково-методичного центру міста з питань ЦЗ систематично надає консультативну допомогу адміністрації дошкільного закладу.
З правилами протипожежної безпеки та адекватної поведінки в разі виникнення пожежі діти знайомляться в 1-ї Державній пожежно-рятувальній частини ГУ ДСНС України в Миколаївській області. Спільно з працівниками рятувальних служб систематично проводяться екскурсії-огляди, бесіди, розваги тощо.
- Організація роботи з охорони праці
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація дошкільного закладу спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі безпеки життєдіяльності. Проводиться певна робота по дотриманню норм і правил охорони праці, створенню безпечних умов для здійснення навчально-виховного процесу, зміцнення здоров’я працівників та дітей. В наявності є законодавча нормативно-методична документація. Є матеріали про стан та іспити опалення при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, протоколи перевірок захисного заземлення, ізоляції електромережі, випробування засобів індивідуального захисту, правила пожежної безпеки.
Наказом по ДНЗ затверджено положення про службу охорони праці, призначено відповідальних за збереження життя, здоров’я працівників та дітей під час проведення робіт, занять, інших заходів.
Адміністрацією та відповідальними за безпеку життєдіяльності розроблені посадові інструкції основних категорій працівників, проводяться заняття з питань охорони праці та безпеки. Розроблені заходи з охорони праці і техніки безпеки та по запобіганню дорожньо-транспортного травматизму. Регулярно здійснюється огляд будівлі, споруд, території. За 2019/2020 навчальний рік в дошкільному закладі не було зареєстровано випадків дитячого травматизму. У червні місяці, на початку оздоровчого періоду, комісією у складі завідувача, завгоспа, медичної сестри та вихователя — методиста проведено обстеження території та будівлі на предмет цілісності і безпеки для життя дітей та дорослих. За підсумками цієї перевірки був складений акт обстеження та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Слід відмітити, що технічний стан будівель, приміщень, майна знаходиться в належному стані та відповідає вимогам охорони праці та техніки безпеки. Засоби індивідуального захисту і протипожежного устаткування мають задовільний стан. З метою збереження життя і здоров’я дітей у дошкільному закладі планово проводяться з працівниками інструктажі відповідно до відомчих інструкцій, заняття з безпеки життєдіяльності з дітьми.
Контроль за виконанням Правил внутрішнього розпорядку здійснюється відповідно до плану роботи.
Про стан охорони праці щорічно заслуховується на нарадах, спільних засіданнях адміністрації закладу та профспілкового комітету з метою підвищення рівня ефективності охорони праці і техніки безпеки.
- Співпраця з громадськими організаціями
Дошкільний навчальний заклад має взаємозв’язок з громадськими організаціями міста. Постійно співпрацює з Миколаївським науково-методичним центром, підтримує тісні контакти з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. А головну підтримку працівники ДНЗ №1, діти та мешканці мікрорайону «Північний» отримують від депутата міської ради Лепішева Олексія Олександровича, який у 2020 році виділив 50 тис грн на придбання тротуарної плитки. На день Захисту дітей він привіз новий пісок в пісочниці.
Робота зі зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ:
Матеріально-технічне забезпечення освітньо-виховного процесу відбувається згідно із Законом України «Про дошкільну освіту» та Законом «Про благодійництво та благодійні організації». батьками закладу оформлено документи для роботи Благодійної організації «Північне сяйво». Щомісячна благодійна допомога на покращення матеріальної бази дошкільного закладу є добровільною та прозорою. Батьки закладу є членами Благодійної організації за заявою. Кожного місяця складається запит від адміністрації на придбання необхідних речей та відповідь БО. За результатами фінансування складається акт оприбуткування придбаних речей.
Робота щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази ведеться згідно плану роботи на навчальний рік. Територія закладу відповідає державним вимогам, достатньо озеленена, є квітники, куточки лісу, саду, облаштувано метеомайданчик та Еколенд «Північне сяйво». На території підтримується належний порядок.
Фінансування закладу проводиться згідно з кошторисом, затвердженим управлінням освіти міста.
На цей рік було закладено: фонд заробітної плати, харчування та комунальні послуги. Виділено:
- 1 265 грн на придбання медикаментів,
- 100 000 – поточний ремонт двору
- 20 000 грн – заміна протипожежних дверей 2 шт
- 15 000 грн – обробка дерев’яних елементів горищних покриттів – 300 м
- 5 000 грн – встановлення евакуаційного автономного освітлення – 11 шт.
- 14 500 грн – посуд дрібний
- 12 500 грн – каструлі
- 3000 грн – відра емальовані (10 шт)
- 5 700 грн – ваги напольні товарні
- 12 000 грн – мийка (4 шт)
- 3 300 грн – батарея опалення 10 секцій 2 шт
- 9 000 грн – морозильна камера
- Дератизація, дезінсекція
- 3 600 грн обслуговування тривожної кнопки
Як ви бачите, ці фонди не в змозі забезпечити всі необхідні потреби, які виникають перед колективом. Існують допоміжні джерела фінансування:
- допомога Народного депутата Креміня Тараса Дмитровича:
Елементи вуличних дитячих ігрових майданчиків | 4 шт | 38 000 |
- система батьківської допомоги.
Додаткові кошти витрачаються на покращення матеріального забезпечення освітнього процесу: придбання атрибутів до сюжетно-рольових ігор, іграшок, методичної літератури, дидактичного матеріалу, технічного обладнання тощо.
Але вся ця допомога здійснюється завдяки розумінню батьків та кожного члена нашого колективу, тому що тільки разом, ми в змозі допомогти дошкільному закладу. Поступове осучаснення предметно-просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників освітнього процесу. Метою колективу ДНЗ №1 є створення справжнього куточка дитинства для малюків.
Робота у дошкільному закладі ведеться на достатньому рівні, всі ланки закладу докладають зусиль на створення сприятливих умов для виховання здорової, розвинутої та творчої дитини. Але існують певні труднощі у роботі:
- фасад закладу потребує ремонту
- не вистачає місць для охоплення всіх дітей дошкільною освітою
- необхідно відремонтувати тротуарне покриття внутрішнього двору закладу
- потребує заміни покриття 2-х прогулянкових веранд
- поточний ремонт відмостки всього периметру будівлі
На вирішення цих і багато щоденних питань ми розраховуємо на підтримку управління освіти, на органи міської ради, депутатів та батьків.
за навчальний 2018-2019 рік
З метою подальшого утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління освітою, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики, управлінської діяльності у навчальних закладах, що базуються на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації сьогодні, 7 червня 2019 року в дошкільному навчальному закладі №1 проводяться загальні збори педагогічного колективу, батьківського комітету, піклувальної ради та громадськості на яких розглядається аналіз освітньої роботи дошкільного закладу за навчальний 2018/2019 рік
Сьогодні на засіданні із 43 член колективу присутні 41 чол.., батьків 50 чоловік
На збори запрошені 3 чол., присутні
- депутат Миколаївської міської ради Лепішев Олексій Олександрович
- Директор ЗОШ №64 — Павлюк Антоніна Михайлівна.
- Голова батьківського комітету – Ганчо Неля Петрівна
- Шеф-кухар – Колеснікова Наталія Іванівна
За результатами голосування секретарем обрано Якименко Тетяну Анатоліївну
Аналіз освітньої роботи дошкільного закладу за навчальний 2018-2019 рік
Відповідно до закону України (ст.12) «Про дошкільну освіту» держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття, забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною ланкою в системі безперервної освіти України». В своїй діяльності дошкільний заклад керується Конституцією, Законами України «Про дошкільну освіту», «Про бюджетну систему України», нормативно-законодавчими актами, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освіти всіх рівнів з питань функціонування та діяльності ДНЗ, правилами і нормами охорони праці, а також Статутом та Колективним договором, Положенням про дошкільний навчальний заклад.
- Загальна характеристика
Наш дошкільний навчальний заклад — комбінованого типу. Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Для занять дітей створені всі умови, обладнанні спеціальні приміщення: музична та спортивна зала, кабінети вчителів – логопедів, практичного психолога, зимовий сад, дитяча бібліотека, кінотеатр, кабінет завідувача, методичний кабінет, медичний кабінет, українська світлиця, сучасні прогулянкові майданчики для кожної вікової групи, спортивний майданчик, кабінет дефектолога.
- Склад вихованців:
За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 135 місць для дітей віком від 2 років до 6. Але навчальний заклад на теперішній час відвідує 282 дитини.
Дітей І молодшої групи – 56 дітей
Дошкільного віку – 222 дитини
Випущено до школи – 74 дитини
У 2018-2019 навчальному році укомплектовано 11 груп, з них 2 групи для дітей І молодшої групи, 2 групи компенсуючого типу для дітей з вадами мови та 1 група для дітей із затримкою психічного розвитку.
- Кадрове забезпечення
Освітній процес у дошкільному закладі забезпечують 47 працівник, обслуговуючого персоналу – 23 особи, 1 старша медична сестра, 1 медична сестра, 22 педагога, у тому числі: завідувач, вихователь-методист, 2 вчителя-логопеда, практичний психолог, вчитель-дефектолог, 2 музичних керівника, інструктор з фізичного виховання, 13 вихователів.
Позитивно впливає на якість організації освітнього процесу високий рівень педагогів.
За наслідками атестації педагоги дошкільного навчального закладу мають такі кваліфікаційні категорії:
- спеціаліст вищої категорії – 8 педагогів;
- звання «вихователь-методист» — 2 педагоги;
- звання «старший вчитель» — 1 педагог;
- звання «старший вихователь» — 2 педагоги;
- відповідає 11 тарифному розряду – 2 педагоги;
- спеціаліст – 2 педагоги;
- спеціаліст другої категорії – 2 педагоги;
- спеціаліст першої категорії – 4 педагоги;
- не атестовано – 3 педагоги.
При комплектуванні груп вихователями враховується освітній рівень педагогів, досвід роботи, психологічна комфортність.
Педагогічні працівники закладу постійно підвищують свій професійний рівень, проходять курсову перепідготовку своєчасно, згідно з графіком, а також підвищують свою фахову освіту у вищих учбових закладах. Вихователь-методист і вихователі ДНЗ допомагають студентам педагогічного вузу набувати практичних навичок під час проходження педагогічної практики на базі дошкільного навчального закладу.
- Пріоритетні напрямки діяльності ДНЗ:
Головною метою роботи дошкільного закладу є
Реалізація особистісного потенціалу вихованців у процесі здійснення
системного підходу
до організації освітньо – виховної роботи з дітьми
План роботи закладу на навчальний рік базується на підставі аналізу діяльності педагогічного колективу у минулому навчальному році. Накреслені в річному плані напрямки контролю спрямовані на покращення діяльності дошкільного закладу, вирішення загальних проблем та завдань. Управлінські рішення доводяться до відома колективу на нарадах, зборах, педрадах, педагогічних годинах тощо.
Керуючись основними положеннями «Національної доктрини розвитку освіти в Україні», Закону України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», виконуючи завдання державної програми розвитку дитини «Дитина» та завдань, накреслених на 2018/2019 навчальний рік, колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням завдань:
- Розвивати мовленнєві здібності дітей шляхом використання мнемотехнічних методів і прийомів;
- Формувати екологічно – доцільну поведінку в процесі ознайомлення з природнім довкіллям;
- Вдосконалювати фізичні якості дітей шляхом організації та проведення рухливих ігор.
З метою поліпшення здоров’я дітей у нашому закладі створені умови для організації роботи по покращенню здоров’я дітей. Медичними сестрами та педагогами ведеться систематична робота. У медичному кабінеті є все необхідне для надання першої медичної допомоги та профілактичної роботи. За допомогою батьків перенесено спортивну залу на І поверх, що значно покращило умови проведення занять з фізкультури, рухові центри, спортивний майданчик. Систематично проводиться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, спортивні свята та розваги.
В лютому місяці проведено спортивну розвагу «Стрітення» з дітьми та батьками логопедичних груп, а у березні — разом з батьками старшої «А» та старшої «Б» групи проведена розвага, присвячена нашому місту «Моє місто, тато, мамо і я».
Протягом року значно поповнилось матеріальне забезпечення груп спортивним інвентарем та обладнанням для рухливих ігор.
У всіх вікових групах постійно ведеться цілеспрямована робота по зміцненню здоров’я дітей: гімнастика після сну, полоскання ротової порожнини, водні та сонячні процедури, дотримання рухового режиму. Медичні сестри ведуть аналіз здоров’я вихованців, проводять підсумкові оздоровчі компанії. В ДНЗ виконуються заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, перевірка постави, огляд на педикульоз. З 2019 року всі направлення на профілактичні щеплення проводяться згідно з наказом «Про порядок профілактичних щеплень в Україні» дільничним педіатром відповідно до віку дітей. Але болючим залишається питання відповідальності батьків перед своїми дітьми щодо щеплень.
Аналіз роботи з фізичного виховання показав, що вихователі належне місце відводять організації рухового режиму з дітьми. При обстеженні розвитку рухових навичок дітей старшого дошкільного віку, у травні 2019 року маємо такі показники: обстежено 61 дитина. З них 19 дітей — високого рівня; 42 — середнього рівня, низького — 0.
Аналіз стану роботи дошкільного закладу з фізкультурно-оздоровчої роботи, спостереження за організацією рухового режиму та тематична перевірка з фізичного виховання показали, що організація рухового режиму ведеться відповідно рекомендаціям, всім розділам приділяється належна увага. Але, під час самостійних проведень занять з фізичної культури у вихователів виникають труднощі щодо навчання дітей основних рухів, а саме: стрибків, лазіння та повзання. Тому, враховуючи, що основні рухи – важливий засіб фізичного виховання дітей, залишається актуальним питання щодо удосконалення знань вихователів методики навчання дітей дошкільного віку основним рухам.
Поглиблений огляд дітей всіх вікових груп лікарями вузьких спеціальностей проводиться за призначенням дільничного педіатру.
Крім фізичного здоров’я, дитині потрібне і психологічне здоров’я. Для цього у садку створена психологічна служба, що у тісному зв’язку працює з сім’єю. Практичний психолог нашого закладу Кучеренко Аліна Вікторівна використовує нетрадиційні, різноманітні методи та прийоми у роботі з дітьми, добре володіє дитячим колективом. Дитина, яка здорова — фізично і психологічно добре адаптується в школі. Для дітей з вадами мови в дитячому садку створено дві групи компенсуючого типу, а для дітей які потребують психічної корекції – спеціальна група
- Проведення відкритих переглядів освітнього процесу протягом навчального року
На реалізацію завдання «Організація художньо – мовленнєвої діяльності шляхом використання методики мнемотехніки» члени творчої групи під керівництвом Калініной А.М. опрацювали методичну літературу з даної проблеми, провели круглий стіл, під час якого обговорювали класифікацію видів художньо – мовленнєвої діяльності з використанням методики мнемотехніки, консультації, розробили та провели моніторингове обстеження щодо впливу технології мнемотехніки на розвиток мовлення дітей. В дошкільному навчальному закладі педагоги Остроух Н.М., Бесараб М. Ю., Вовк І.С., Козій Л.М., Матвієшина Н.І., Калініна А.М., Земницька Н.І. провели відкриті перегляди занять з використанням мнемозасобів. В процесі такої роботи з дітьми вихователі відчули позитивну динаміку впливу технології ефективного засвоєння інформації на художньо – мовленнєву діяльність дітей дошкільного віку та впевнились в необхідності її систематичного застосування під час організованої навчальної діяльності та в повсякденному житті.
Спрямовуючи зусилля щодо надання допомоги педагогічному колективу у розв’язанні завдання річного плану з формування екологічно – доцільної поведінки в процесі ознайомлення з природнім довкіллям, під керівництвом вихователя Сухановой Т.В. працювала творча група «Організація екологічної освіти в дошкільному навчальному закладі». Члени групи опрацювали методичну літературу з організації екологічного виховання, провели семінар «Формування в дітей екологічно – доцільної поведінки як засіб виховання цілісного ставлення до природного довкілля» під час якого висвітлили основні питання щодо методів та прийомів екологічного виховання, експериментально – дослідницької діяльності, складових природничого розвивального середовища, працювали над створенням проекта метеостанції в дитячому садку, розробили паспорт, маршрути екологічної стежинки «Еколенд Північне сяйво». В процесі роботи були розроблені критерії моніторингового дослідження щодо формування екологічно-доцільної поведінки як засобу виховання цілісного ставлення до природного довкілля, проведена перевірка матеріалів та обладнання до занять з природного довкілля. Така робота надала можливість педагогам Гено Н.В., Ніколаєнко Т.А., Трофимчук Н.М., Сухановій Т.В., Плотніковій Г.О., Босак О.О., Бузаєвій Н.В. ґрунтовно підготуватися до проведення відкритих занять.
Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать
- перевірка закладу на колегію управління освіти щодо вивчення питання про хід виконання ст13 .Закону України «Про охорону праці» в частині забезпечення належного утримання будівлі і споруд, електромереж та моніторингу їх технічного стану в ДНЗ №1;
- участь закладу в перевірці на колегію управління освіти щодо вивчення питання стану підготовки вихованців ДНЗ №1 до навчання у перших класах НУШ;
- Виступ керівника закладу В.С.Панасенко на колегії управління освіти з питання «Координація діяльності педагогічних колективів щодо забезпечення наступності між дошкільним і початковим навчанням»
- виступ завідувача Панасенко В.С. на телеканалі «ІСТV» в передачі «Факти»;
- Якість реалізації освітніх програм:
Організація навчально-виховного пронесу в навчальному закладі проводиться за освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років «Дитина». Освітня робота планується відповідно до «Програми розвитку дошкільного навчального закладу» №1, в якій окреслено перспективи його розвитку на п’ять років та річний план, мета та задачі якого відповідають статуту та закону України «Про дошкільну освіту».
Узагальнені результати педагогічного обстеження дітей на рівень засвоєння знань, умінь, навичок відповідно до програмових вимог.
З метою своєчасного виявлення обдарованих та здібних дітей регулярно здійснюється моніторингове обстеження розвитку компетентності дітей, відповідно до результатів якого педагоги проводять послідовну індивідуальну роботу з дітьми.
Моніторинг розвитку компетентності дітей показав, що
- високий рівень мають – 25.5%;
- вище за середній – 21,5%;
- середній рівень – 40%;
- нижче за середній рівень – 9,5%;
- низький рівень – 3,6%.
Обстеження на кінець навчального року виявило, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівні знань з усіх розділів програми. В результаті злагодженої роботи всіх педагогів дошкільного навчального закладу, консультативній взаємодії з батьками вихованців, системності проведення занять, індивідуальній та корекційній роботі з дітьми протягом навчального року, значно виросла кількість дітей з високим та вище за середній рівнями розвитку, а з середнім, нижче за середній та низьким рівнем – знизилася.
Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Дата обстеження | Загальна кількість дітей | Всього обстежено | Середній бал | Рівні розвитку | ||||
н | н/с | С | в/с | В | ||||
вересень | 275 | 246 | 2 | 34 | 47 | 131 | 28 | 6 |
травень | 275 | 248 | 2,4 | 6 | 23 | 101 | 59 | 59 |
Так, у 2018/2019 навчальному році середній бал по дошкільному навчальному закладу щодо виконання програмових вимог на початку навчального року склав 2 бали, а на кінець року підвищився до 2,4 бали.
- Організація роботи із сім’ями вихованців:
Учасниками освітнього процесу є педагоги, діти і їх батьки. Тому особливе місце в роботі дошкільного закладу я відвожу роботі з батьками.
Активну участь у роботі дошкільного навчального закладу бере батьківський комітет, який приймає участь в організації освітньо — виховного процесу, в колективних переглядах, а також під час проведення Дня Самоврядування. Батьки надають допомогу щодо зміцнення матеріальної бази, оформлення групових кімнат, вживають заходи для поліпшення роботи дошкільного закладу. Очолює батьківський комітет Ганчо Неля Петрівна, людина яка протягом року була є надійною опорою всього закладу. (виступ Ганчо Н.П)
Любов та повагу батьків ми заслуговуємо своєю працею. Не тільки дитині повинно бути комфортно в дитячому садку, а й батьки повинні відчувати турботу та добре відношення до себе.
З метою ефективного використання інформаційних технологій, розвитку інформаційної культури та інформаційної компетентності, посилення іміджу ДНЗ на ринку освітніх послуг створено веб – сайт «Північне сяйво».
- Соціальна активність дошкільного закладу:
Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня.
Протягом навчального року педагоги дошкільного навчального закладу приймали участь у виставці дидактичних ігор та посібників «Освіта Миколаєва», з вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник «Увага! Діти на дорозі!», місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, Міжнародний день рідної мови, тематичні виставки, конкурси.
- Участь у святкуванні Дня міста
- Благодійний ярмарок «Я люблю творити добро!»
- Привітання з Днем рятівника: музична розвага «Небезпечні іменини»
- Моніторинг якості підготовки з питань навчання діям у надзвичайних ситуаціях
- Засідання Центру професійного спілкування вихователів – початківців міста «Скарб — В»
- Майстер – клас для вихователів та інструкторів з фізичної культури м. Миколаєва «Пошуки педагогічного скарбу» за авторською технологією М.М.Єфименка
- Українські вечорниці в «Північному сяйві»
- Святого Миколая свято надходить, усі негаразди з цим святом проходять
- Виставка «Новорічні дива в «Північному сяйві»
- Масляна завітала до «Північного сяйва»
- Пасху зустрічаєм, Великоднє свято починаєм
- Виставка дидактичного забезпечення навчального процесу
- Відеоочерк про свято козаків на телеканалі «Сатурн»
- Матеріали педагогів ДНЗ, які надруковані в в фахових журналах
Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать публікації педагогів в фахових журналах «Дошкільне виховання», «Практика управління дошкільним закладом», на сайті управління освіти, веб – сайті «Північне сяйво»:
Стежками літа», автор Ганчо О.В.;
«Ми не тільки для забави у садочок знов прийшли», автор Бузаєва Н.В.
«З днем народження, наш рідний Миколаїв!», автор Якименко Т.А.;
«Вихованці дитячого садочка №1 в гостях у рятівників», автор Ніколаєнко Т.А.;
«Засідання Центру професійного спілкування вихователів – початківців «Скарб — В» в «Північному сяйві», автор Кучеренко А.В.;
«День народження чекає наш веселий дитсадок», автор Вовк І.С.;
«Весела бібліотека» для малят «Північного сяйва», автори Якименко Т.А.. Ганчо О.В.;
«Осінній конкурс малих проектів: від ідей до реалізацій», автор Людмила Опанасенко;
«Новорічні дива в «Північному сяйві», автор вихователь Панасенко В.С.;
«Гей! На наших вечорницях хто сумний – розвеселиться», автори Бессараб М.Ю., Калініна А.М.;
«Помічник вихователя: особливості взаємодії з колегами», автор Кучеренко А.В.;
Спортивна розвага «Час зимі не лютувати, а Весні дорогу дати», автори вихователі логопедичних груп;
«День рідної мови в «Північному сяйві», автор Козій Л.М.;
«Масляна у «Північному сяйві», автор Зайда Д.Ю.;
«Благодійний ярмарок «Я люблю творити добро».
«День Землі в «Північному сяйві», автор Остроух Н.М., Бузаєва Н.В., Якименко Т.А.
«Північне сяйво» зустрічає свято Великодня, автор Якименко Т.А.
Телерепортаж на телеканалі IСTV
Педагоги ДНЗ «Північне сяйво» надавали поради та ділилися досвідом з мешканцями нашого міста у програмах телеканалу Миколаїв. Так, завідувач Панасенко В.С. презентувала роботу ДНЗ із сортування паперу в дошкільному закладі.
- Співпраця зі школою.
Належне місце в роботі дошкільного закладу займає співпраця зі школою №64 яку очолює директор Павлюк Антоніна Михайлівна. (доповідь)
- Система роботи щодо соціального захисту дітей:
В дошкільному закладі є вся необхідна нормативна документація, постійно і своєчасно ведеться робота щодо виявлення та обліку дітей пільгових категорій: з багатодітних родин, дітей, які знаходяться під опікою, позбавлених батьківського піклування. Виявляються та беруться на облік неблагополучні сім’ї.
У нашому садочку велика увага приділяється захисту дітей. Згідно з «Законом України про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку. Садочок відвідують:
22 дитини з багатодітних сімей;
5 дітей із сімей, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи;
25 дітей, які потребують корекції мовного розвитку;
12 дітей групи компенсуючого типу з затримкою психічного розвитку;
2 дитини з родин малозабезпечених;
1 дитина напівсирота;
4 дитини з родин переселенців
23 Дитини з родин батьків, учасників АТО
З дітьми старшого дошкільного віку проводиться серія занять з ознайомлення дошкільників з окремими положеннями «Декларації прав дитини». Щорічно, згідно наказу Управління освіти в дошкільному навчальному закладі проходить місячник «З охорони прав та інтересів дітей».
- Безпека життєдіяльності дітей. Система роботи закладу щодо попередження дитячого травматизму.
Велику роботу проводимо по безпеці життєдіяльності дітей. Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від кабінету міністрів України, міністерств та інших центральних органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств установ і організацій. Дошкільний заклад працює по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов, навчання праці та виховання. У дошкільному закладі організовано роботу системи цивільного захисту. Згідно плану управління освіти у травні місяці проходить тиждень безпеки дитини у рамках якого проводиться день цивільного захисту.
Під час проведення цього дня працівники закладу на чолі з керівним складом проводять об’єктове тренування на випадок загрози надзвичайної ситуації, а саме мінування середнього виходу закладу. Евакуація здійснювалась на територію Арх. Старова 4-г, через головний вхід по направленню до ДНЗ №141.
У дошкільному закладі проводяться заняття, бесіди та консультації, де діти, а також персонал отримують основні поняття про надзвичайні ситуації та дії при них. Наш садочок тісно співпрацює з науково-методичним центром міста з питань цивільного захисту. Методист науково-методичного центру міста з питань ЦЗ систематично надає консультативну допомогу адміністрації дошкільного закладу.
З правилами протипожежної безпеки та адекватної поведінки в разі виникнення пожежі діти знайомляться в 1-ї Державній пожежно-рятувальній частини ГУ ДСНС України в Миколаївській області. Спільно з працівниками рятувальних служб систематично проводяться екскурсії-огляди, бесіди, розваги тощо.
- Організація роботи з охорони праці
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація дошкільного закладу спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі безпеки життєдіяльності. Проводиться певна робота по дотриманню норм і правил охорони праці, створенню безпечних умов для здійснення навчально-виховного процесу, зміцнення здоров’я працівників та дітей. В наявності є законодавча нормативно-методична документація. Є матеріали про стан та іспити опалення при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, протоколи перевірок захисного заземлення, ізоляції електромережі, випробування засобів індивідуального захисту, правила пожежної безпеки.
Наказом по ДНЗ затверджено положення про службу охорони праці, призначено відповідальних за збереження життя, здоров’я працівників та дітей під час проведення робіт, занять, інших заходів.
Адміністрацією та відповідальними за безпеку життєдіяльності розроблені посадові інструкції основних категорій працівників, проводяться заняття з питань охорони праці та безпеки. Розроблені заходи з охорони праці і техніки безпеки та по запобіганню дорожньо-транспортного травматизму. Регулярно здійснюється огляд будівлі, споруд, території. За 2018/2019 навчальний рік в дошкільному закладі було зареєстровано 1 випадок дитячого травматизму. У червні місяці, на початку оздоровчого періоду, комісією у складі завідувача, завгоспа, медичної сестри та вихователя — методиста проведено обстеження території та будівлі на предмет цілісності і безпеки для життя дітей та дорослих. За підсумками цієї перевірки був складений акт обстеження та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Слід відмітити, що технічний стан будівель, приміщень, майна знаходиться в належному стані та відповідає вимогам охорони праці та техніки безпеки. Засоби індивідуального захисту і протипожежного устаткування мають задовільний стан. З метою збереження життя і здоров’я дітей у дошкільному закладі планово проводяться з працівниками інструктажі відповідно до відомчих інструкцій, заняття з безпеки життєдіяльності з дітьми.
Контроль за виконанням Правил внутрішнього розпорядку здійснюється відповідно до плану роботи.
Про стан охорони праці щорічно заслуховується на нарадах, спільних засіданнях адміністрації закладу та профспілкового комітету з метою підвищення рівня ефективності охорони праці і техніки безпеки.
У квітні місяці 2019 року було здійснено перевірку закладу на колегію управління освіти щодо вивчення питання про хід виконання ст13 .Закону України «Про охорону праці» в частині забезпечення належного утримання будівлі і споруд, електромереж та моніторингу їх технічного стану в ДНЗ №1. Результати перевірки показали, що організація охорони праці та безпеки життєдіяльності у дошкільному закладі на високому рівні.
- Співпраця з громадськими організаціями
Дошкільний навчальний заклад має взаємозв’язок з громадськими організаціями міста. Постійно співпрацює з Миколаївським науково-методичним центром, підтримує тісні контакти з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. А головну підтримку працівники ДНЗ №1, діти та мешканці мікрорайону «Північний» отримують від депутата міської ради Лепішева Олексія Олександровича. допомога депутата Лепішев Олексій(1 комп’ютер, 30 ламп денного світла = на суму 12 000 грн, вікна – 4 шт = 26 000 грн), за ініціативи та підтримки Олексія Олександровича відремонтовано теплотрасу та тротуарне покриття до садочка, а також відремонтовано дорогу (слово Лепішеву О.О. )
- Робота зі зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ:
Матеріально-технічне забезпечення освітньо-виховного процесу відбувається згідно із Законом України «Про дошкільну освіту» та Законом «Про благодійництво та благодійні організації». батьками закладу оформлено документи для роботи Благодійної організації «Північне сяйво». Щомісячна благодійна допомога на покращення матеріальної бази дошкільного закладу є добровільною та прозорою. Батьки закладу є членами Благодійної організації за заявою. Кожного місяця складається запит від адміністрації на придбання необхідних речей та відповідь БО. За результатами фінансування складається акт оприбуткування придбаних речей.
Робота щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази ведеться згідно плану роботи на навчальний рік. Територія закладу відповідає державним вимогам, достатньо озеленена, є квітники, куточки лісу, саду, на стадії облаштування метеомайданчик та Еколенд «Північне сяйво». На території підтримується належний порядок.
Фінансування закладу проводиться згідно з кошторисом, затвердженим управлінням освіти міста.
На цей рік було закладено: фонд заробітної плати, харчування та комунальні послуги. Виділено:
- 1120 грн на придбання медикаментів,
- 2 800 грн 2 батареї
- 20 000 грн – посуд (350 тарілок мілких та 350 глибоких)
- 11 400 грн – бойлери ( 4 шт)
- 10 000 грн – 117 м тканини на наматрацники
- 8 462 грн – 39 халатів для техперсоналу (халати для прибирання у туалеті та для видачи їжі)
- Перезарядка 14 вогнегасників
- Лабораторні дослідження якості піску та освітлення групових приміщень
- Підключення до курсу «Дошкілля»
- Дератизація, дезінсекція
- 2 640 грн обслуговування тривожної кнопки
- 2 000 грн протипожежні засоби(2 лома, 2 багора, 1 вогнегасник, сокира, підставки під вогнегасники 6 шт )
Як ви бачите, ці фонди не в змозі забезпечити всі необхідні потреби, які виникають перед колективом. Існують допоміжні джерела фінансування:
- допомога Народного депутата Креміня Тараса Дмитровича:
Цільове призначення Кількість ціна музичний центр 1 шт 12 000 ноутбуки 5 шт 5х12 000= 60 000 М’який модульний конструктор 1 шт 14 000 апарат для приготування синглетно-кисневої пінки
1 шт 20 000 Стінка дитяча 1 шт 6 000 Ігрові меблі 11 шт 11 х 6000= 66 000 Сушильна машина 1 шт 54 000 швейна машинка 1 шт 6 000 промисловий гладильний каток 1 шт 83 500 Шафа жарочна 1 шт 22 000 Елементи вуличних дитячих ігрових майданчиків 4 шт 24 000 Ваги медичні 1 шт 12 000 Комп’ютери 3 34 000 Спортивне обладнання 5 30 000 принтер 1 6 000 - система батьківської допомоги.
Додаткові кошти витрачаються на покращення матеріального забезпечення освітнього процесу: придбання атрибутів до сюжетно-рольових ігор, іграшок, методичної літератури, дидактичного матеріалу, технічного обладнання тощо.
Але вся ця допомога здійснюється завдяки розумінню батьків та кожного члена нашого колективу, тому що тільки разом, ми в змозі допомогти дошкільному закладу. Поступове осучаснення предметно-просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників освітнього процесу. Метою колективу ДНЗ №1 є створення справжнього куточка дитинства для малюків.
Робота у дошкільному закладі ведеться на достатньому рівні, всі ланки закладу докладають зусиль на створення сприятливих умов для виховання здорової, розвинутої та творчої дитини. Але існують певні труднощі у роботі:
- фасад закладу потребує ремонту
- не вистачає місць для охоплення всіх дітей дошкільною освітою
- необхідно відремонтувати тротуарне покриття внутрішнього двору закладу
- потребує заміни покриття 4-х прогулянкових веранд
- поточний ремонт відмостки всього периметру будівлі
На вирішення цих і багато щоденних питань ми розраховуємо на підтримку управління освіти, на органи міської ради, депутатів та батьків.
за навчальний 2015-2016 рік
Відповідно до закону України (ст.12) «Про дошкільну освіту» держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття, забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною ланкою в системі безперервної освіти України». В своїй діяльності дошкільний заклад керується Конституцією, Законами України «Про дошкільну освіту», «Про бюджетну систему України», нормативно-законодавчими актами, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освіти всіх рівнів з питань функціонування та діяльності ДНЗ, правилами і нормами охорони праці, а також Статутом та Колективним договором, Положенням про дошкільний навчальний заклад.
1. 1. Загальна характеристика. Наш дошкільний навчальний заклад — комбінованого типу. Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Для занять дітей створені всі умови, обладнанні спеціальні приміщення:
- Групові кімнати та музична та спортивна зала
- Кабінети вчителів — логопедів, практичного психолога
- Зимовий сад
- Кабінет завідувача
- Методичний кабінет та медичний блок
- Українська світлиця
- Сучасні оновлені прогулянкові майданчики для кожної вікової групи
- спортивний майданчик.
2. Склад вихованців:
За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 135 місць для дітей віком від 2 років до 6. Але навчальний заклад на теперішній час відвідує 281 дитина.
Дітей І молодшої групи – 53 дитини
Дошкільного віку – 228 дітей
Випущено до школи – 71 дитина
У 2015-2016 навчальному році укомплектовано 10 груп, з них 2 групи для дітей І молодшої групи, 2 групи компенсуючого типу для дітей з вадами мови.
3. Кадрове забезпечення
Навчально-виховний процес у дошкільному закладі забезпечують 41 працівник, обслуговуючого персоналу – 20 чоловік, , 1 старша медична сестра, 20 педагогів, у тому числі: завідувач, вихователь-методист, 2 вчителя-логопеда, психолог, 1 музичний керівник, інструктор з фізвиховання, 13 вихователів.
Позитивно впливає на якість організації освітнього процесу високий рівень педагогів.
За наслідками атестації педагоги дошкільного навчального закладу мають такі кваліфікаційні категорії:
- відповідає 9 тарифному розряду — 2;
- спеціаліст – 1;
- спеціаліст ІІ категорії – 4;
- спеціаліст І категорії – 1;
- спеціаліст вищої категорії – 6;
- звання «вихователь-методист» — 1;
- звання «старший вчитель» — 1;
- звання «старший вихователь» — 1;
- не атестовано – 6 педагогів.
При комплектуванні груп вихователями враховується освітній рівень педагогів, досвід роботи, психологічна комфортність.
Педпрацівники закладу постійно підвищують свій професійний рівень, проходять курсову перепідготовку своєчасно, згідно з графіком, а також підвищують свою фахову освіту у вищих учбових закладах. Вихователь- методист і вихователі ДНЗ допомагають студентам педагогічного вузу набувати практичних навичок під час проходження педагогічної практики на базі дошкільного закладу.
Пріоритетні напрямки діяльності ДНЗ:
Головною метою роботи дошкільного закладу є Реалізація особистісного потенціалу вихованців у процесі здійснення системного підходу
до організації освітньо – виховної роботи з дітьми
Річний план базується на підставі аналізу діяльності педагогічного колективу у минулому навчальному році. Накреслені в річному плані напрямки контролю спрямовані на покращення діяльності дошкільного закладу, вирішення загальних проблем та завдань. Управлінські рішення доводяться до відома колективу на нарадах, зборах, педрадах, педгодинах тощо.
Керуючись основними положеннями „Національної доктрини розвитку освіти в Україні”, Закону України „Про дошкільну освіту”, „Положенням про дошкільний навчальний заклад”, виконуючи завдання державної програми розвитку дитини «Дитина» та завдань, накреслених на 2015-2016 навчальний рік, колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням завдань:
- Впроваджувати сучасні форми роботи з родинами вихованців з метою розвитку партнерських відносин між ДНЗ та сім’єю;
- Удосконалювати монологічну компетентність дошкільників шляхом складання комплексних занять з розвитку мовлення
- Впроваджувати форми фізкультурно-оздоровчої роботи авторської системи «Театр фізичного виховання та оздоровлення дошкільників» М.М.Єфименка.
З метою поліпшення здоров’я дітей у нашому закладі створені умови для організації роботи по покращенню здоров’я дітей. Медичною сестрою та педагогами ведеться систематична робота. У медичному кабінеті є все необхідне для надання першої медичної допомоги та профілактичної роботи . Обладнано спортивну залу, рухові центри, спортивний майданчик. Систематично проводиться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, спортивні свята та розваги. Інструктор з фізичного виховання Ганчо О.В. провела майстер – клас пластичного балету за авторською методикою Єфименко на базі ДНЗ № 78. Педагог отримала почесне І місце в конкурсі на кращу розробку освітніх та методичних заходів із національно – патріотичного виховання серед педагогів міста.
В лютому місяці проведено спортивну розвагу «Стрітення» дітьми та батьками логопедичних груп, а у квітні місяці разом з батьками старшої «А» та старшої «Б» групи проведено розвага, присвячена нашому місту «Моє місто, тато, мамо і я».
Протягом року значно поповнилось матеріальне забезпечення груп спортивним інвентарем та обладнанням для рухливих ігор.
У всіх вікових групах постійно ведеться цілеспрямована робота по зміцненню здоров’я дітей: гімнастика після сну, полоскання ротової порожнини, водні та сонячні процедури, дотримання рухового режиму. Медична сестра та лікар ведуть аналіз здоров’я вихованців, проводять підсумкові оздоровчі компанії. В ДНЗ виконуються заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, визначення гостроти зору, перевірка постави, огляд на педикульоз. Направлення на профілактичні щеплення проводяться згідно з наказом «Про порядок профілактичних щеплень в Україні», плануються відповідно до віку дітей на рік, місяць. Звіт про проведення профілактичних щеплень та їх аналіз систематично перевіряється.
Аналіз роботи з фізичного виховання показав, що вихователі належне місце відводять організації рухового режиму з дітьми. При обстеженні розвитку рухових навичок дітей старшогодошкільного віку, у травні 2016 року маємо такі показники: обстежено 79 дітей. З них 19 дітей — високого рівня; 58 — середнього рівня, низького — 2.
Аналіз стану роботи дошкільного закладу з фізкультурно-оздоровчої роботи, спостереження за організацією рухового режиму та тематична перевірка з фізвиховання показали, що організація рухового режиму ведеться згідно рекомендаціям, всім розділам приділяється належна увага. Проте, слід відмітити деякі недоліки, які спостерігаються як на відкритих, так і на щоденних заняттях:
- не системно проводиться медико — педагогічний контроль за дотриманням рухового режиму в дошкільному закладі;
- неузагальнена тематика проведення днів здоров’я та спортивних розваг.
Один раз на рік в дошкільному закладі проводиться поглиблений огляд дітей всіх вікових груп лікарями вузьких спеціальностей: лор, окуліст, гінеколог, ендокринолог, хірург, невролог, стоматолог, логопед, педіатр, психіатр. Діти в яких виявлена патологія, направляються медичною сестрою дошкільного закладу в лікувальний заклад для більш ретельного обстеження та лікування.
Крім фізичного здоров’я, дитині потрібне і психологічне здоров’я. Для цього у садку створена психологічна служба, що у тісному зв’язку працює з сім’єю. Психолог нашого закладу, Кучеренко Аліна Вікторівна, використовує нетрадиційні, різноманітні методи та прийоми у роботі з дітьми, добре володіє дитячим колективом. Дитина, яка здорова фізично і психологічно добре адаптується в школі. Для дітей з вадами мови в дитячому садку створено дві групи компенсуючого типу.
На базі дошкільного навчального закладу на високому рівні відбувся майстер – клас з розвитку мовлення «Тематичні та комплексні заняття з розвитку мовлення дітей дошкільного віку». Всі присутні ознайомилися з системою роботи ДНЗ «Північне сяйво» щодо вирішення проблеми розвитку мовлення дошкільнят. Вихователь Гено Н.В. протягом тематичного заняття із звукової культури мовлення з дітьми середнього дошкільного віку «В гості до білки Боні на день народження» демонструвала основні методи та прийоми. Вихователь Хонич Т.В. під час заняття «Люблю я над Бугом це місто зелене», використовуючи різноманітні методи та прийоми, вирішувала основні завдання комплексного заняття.
На базі ДНЗ №1 «Північне сяйво» відбулося методичне об’єднання вчителів-логопедів Центрального району на тему «Навчання розповідання за серією сюжетних картин». Вчитель-логопед Козій Л.М. надала ґрунтовну консультацію за темою методичного об’єднання, підкреслила, що робота за серією сюжетних картин забезпечує динамізм процесу сприймання і розповідання, дає змогу підтримувати високий рівень зацікавленості, інтелектуальної та мовленнєвої активності дітей під час мовленнєвого заняття. Гостям було запропоновано для перегляду заняття з розвитку зв’язного мовлення з дітьми старшої логопедичної групи «А» «Шпаківня», під час якого діти вдосконалювали вміння складати зв’язну, логічну, послідовну творчу розповідь за поданим початком з допоміжною опорою на серію сюжетних малюнків. Вчитель-логопед Ніколаєнко Т.А. представила увазі колег відеоогляд інтернет — ресурсів та періодичних видань «На допомогу логопедам».
На реалізацію завдання «Удосконалення монологічної компетентності дошкільників шляхом складання комплексних занять з розвитку мовлення» члени творчої групи під керівництвом Ганжі Н.О. опрацювали методичну літературу, підготували та провели ряд консультацій, лекторіїв, круглий стіл щодо організації та проведення занять з формування монологічної компетентності дошкільнят у різних вікових групах. Для розширення і вдосконалення теоретичних і практичних знань вихователі Трофимчук Н.М., Ганжа Н.О., Комишник О.В., вчителі – логопеди Ніколаєнко Т.А., Козій Л.М. провели відкриті перегляди занять з формування монологічної компетенції дітей у різних вікових групах. Така форма роботи виявила, що в дітей сформовані навички монологічного мовлення, а педагоги дошкільного навчального закладу володіють методикою організації мовленнєвих занять, правильно планують мету занять, ефективно використовують наочні та дидактичні посібники, доцільно використовують сучасні підходи у повсякденні та на заняттях.
Спрямовуючи зусилля щодо надання допомоги педагогічному колективу у розв’язанні завдання річного плану з питань взаємодії роботи дошкільного закладу з родинами вихованців, під керівництвом Н.О.Євтушенко, працювала творча група «Взаємодія дошкільного закладу з родинами вихованців». На початку роботи педагоги закладу недостатньо володіли знаннями з даного питання. Члени ініціативної творчої групи визначили, розкрили та опрацювали на практиці ефективні шляхи взаємодії ДНЗ та батьків вихованців, провели ряд консультацій. Під час тренінгу «Психологічна готовність педагога до співпраці з батьками» педагоги склали модель напрямків співпраці дошкільного закладу і сім’ї, визначили структуру роботи ДНЗ з сім’ями вихованців, етапи налагодження співпраці з батьками, отримали суттєві поради психологічного характеру. Вихователі дошкільного навчального закладу значно та якісно поповнили свої знання завдяки таким напрацюванням колег, як відкриті покази: «Кумедні фізкультурники разом з батьками» (А.В.Лепіх, ІІ молодша «Б» група), нетрадиційні збори «Знайомство з казкою» (Н.М.Трофімчук, 1молодша «Б»), «Новорічні посиденьки» (І.С.Вовк, І молодша «А» група), «Українські вечорниці в «Північному сяйві» (Н.В.Гено, середня «А» група), спортивна розвага «Стрітення» (Н.В.Бузаєва, О.В.Ганчо, вихователі логопедичних «А» і «Б» груп), конкурси «Тато, мама, я – дружня сім’я» (Н.О.Євтушенко, логопедична група «А», Н.І.Земницька, логопедична група «Б»), спортивне свято «Моє місто, мама, тато, я!» за участю батьків (О.В.Ганчо, вихователі старших «А» і «Б» груп Т.В.Хонич, О.О.Босак), тренінги «Готуємо дитину до школи» (О.О.Босак, старша група «Б»), «Щаслива дитина в щасливій родині» (А.В.Кучеренко, практичний психолог з дітьми та батьками старшої групи «А»), конкурс творчості «Крок до зірок» (І.В.Ганчо, Т.В. Суханова середня група «Б»). Сумісно з батьками проведені спортивні свята, виставки, осінній ярмарок, екскурсія до пожежної частини №1, перегляд підсумкових занять у групах, музичні свята та розваги, систематично надається консультативна допомога з боку адміністрації, практичного психолога, вчителів — логопедів та вихователів.
Одним з найефективніших форм співпраці став День самоврядування. Така форма роботи дала змогу батькам на власні очі побачити життя малят у дошкільному навчальному закладі, ознайомитися з тонкощами навчально – виховної роботи, перейняти педагогічний досвід для використання у родинному вихованні. Доцільно продумані всі етапи проведення Дня батьківського самоврядування сприяли гнучкому, диференційованому спілкуванню між всіма педагогами дошкільного навчального закладу і батьками, їх залучення до спільної діяльності, а в кінцевому результаті – формуванні високого рейтингу дошкільного навчального закладу.
Над впровадженням форм фізкультурно-оздоровчої роботи авторської системи «Театр фізичного виховання та оздоровлення дошкільників» М.М.Єфименка другий рік працює проблемна група під керівництвом інструктора з фізкультури Ганчо О.В. Члени групи проводили для педагогів дошкільного навчального закладу лекторій, дискусії, консультації, для всіх членів колективу закладу — практикум з організації та проведення ранкової гімнастики, гімнастики пробудження, кумедних фізкультуринок за методикою М.М.Єфименка. Результати тематичного контролю показали, що педагоги в плануванні та проведенні фізкультурно – оздоровчої роботи впроваджують форми роботи за методикою Єфименко М.М. Враховуючи те, що Ганчо О.В. є слухачем авторського науково – практичного семінару за технологією М.М. Єфименка та продовжує набувати певного досвіду щодо цієї методики, існує потреба й надалі впроваджувати в роботу його систему, покликану забезпечити повноцінну фізкультурно – оздоровчу роботу в дитячому закладі. Поступове впровадження методики потребує систематизації набутого матеріалу та узагальнення методичної збірки напрацьованих комплексів ранкової гімнастики для дітей дошкільного віку.
4. Якість реалізації освітніх програм
Організація навчально-виховного пронесу в навчальному закладі проводиться за програмою розвитку дитини «Дитина». Освітня робота планується відповідно до „Програми розвитку дошкільного навчального закладу» №1, в якій окреслено перспективи його розвитку на п’ять років та річний план, мета та задачі якого відповідають статуту та закону України „Про дошкільну освіту».
Узагальнені результати педагогічного обстеження дітей на рівень засвоєння знань, умінь, навичок відповідно до програмових вимог.
З метою своєчасного виявлення обдарованих та здібних дітей регулярно здійснюється моніторингове обстеження розвитку компетентності дітей, відповідно до результатів якого педагоги проводять послідовну індивідуальну роботу з дітьми.
Моніторинг розвитку компетентності дітей показав, що
- високий рівень мають – 28.8%;
- вище за середній – 30.3%;
- середній рівень – 27.5%;
- нижче за середній рівень – 9.6%;
- низький рівень – 3.8%.
Обстеження на кінець навчального року виявило, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівні знань з усіх розділів програми. В результаті злагодженої роботи всіх педагогів дошкільного навчального закладу, консультативній взаємодії з батьками вихованців, системності проведення занять, індивідуальній та корекційній роботі з дітьми протягом навчального року, значно виросла кількість дітей з високим та вище за середній рівнями розвитку, а з середнім, нижче за середній та низьким рівнем – знизилася. Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Так, у 2015 — 2016 навчальному році середній бал по дошкільному навчальному закладу щодо виконання програмових вимог на початку навчального року склав 2 бали, а на кінець року підвищився до 2,4 бали.
5. Організація роботи із сім’ями вихованців:
Учасниками навчально-виховного процесу є педагоги, діти і їх батьки. Тому особливе місце в роботі дошкільного закладу я відвожу роботі з батьками.
Активну участь у роботі дошкільного навчального закладу бере батьківський комітет, який приймає участь в організації освітньо — виховного процесу, в колективних переглядах, а також дні відкритих дверей. Батьки надають допомогу щодо зміцнення матеріальної бази, оформлення групових кімнат, вживають заходи для поліпшення роботи дошкільного закладу. Очолює батьківський комітет Столяр Яна Володимирівна, людина яка протягом року була є надійною опорою всього закладу.
(виступ Столяр О.М)
Любов та повагу батьків ми заслуговуємо своєю працею. Не тільки дитині повинно бути комфортно в дитячому садку, а й батьки повинні відчувати турботу та добре відношення до себе.
З метою ефективного використання інформаційних технологій, розвитку інформаційної культури та інформаційної компетентності, посилення іміджу ДНЗ на ринку освітніх послуг створено веб – сайт «Північне сяйво».
Соціальна активність дошкільного закладу:
Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня.
Протягом навчального року педагоги дошкільного навчального закладу приймали участь у виставці дидактичних ігор та посібників «Освіта Миколаєва», у Всеукраїнському фестивалі – огляді «Україна – рідний край», у презентації дошкільної освіти м. Миколаєва на всеукраїнській фотовиставці «Ми – маленькі козачата», присвяченій Дню Дошкілля в місті Києві, в Миколаївському конкурсі дитячих робіт «Україна єдина», , виставці до Дня міста. Неодноразово педагоги ДНЗ «Північне сяйво» надавали поради та ділилися досвідом з мешканцями нашого міста у програмах телеканалу Миколаїв. Так, завідувач Панасенко В.С. презентувала роботу ДНЗ у рубриках «Особистий досвід», «Моя справа», практичний психолог Кучеренко А.В. надавала рекомендації щодо виховання дітей в програмах «Новий день», «Недільний сніданок». З вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник «Увага! Діти на дорозі!», місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, День слов’янської писемності і культури, тематичні виставки, конкурси. Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать публікації педагогів на сайтах «Сьогодення» управління освіти, «Дошкілля» НМЦ, веб – сайті «Північне сяйво», сторінках газети освітян Миколаївщини «Відкритий урок»:
- «Вихованці дитячого садочка №1 «Північне сяйво» в гостях у рятівників» Автор: вихователь Босак О.О.;
- «Ми маленькі козачата, та душа у нас завзята!» Автори: вихователь Суханова Т.В., інструктор з фізичного виховання Ганчо О.В.;
- «Всіх у садочок на ярмарок скликаємо!» Автор: вихователь Гено Н.В.;
- «Зростають юні козачата, вчаться мудрості й добра, бо в єдності козацька сила та майбутнє України!» Автори: вихователь – методист ЯкименкоТ.А., інструктор з фізичного виховання Ганчо О.В.;
- «Новорічні прикраси, що виконують бажання» Автор: вихователь: Хонич Т.В.;
- «Funny travelling» Автор: керівник гуртка з англійської мови Ліхошерстова К.В.;
- «Стрітення в «Північному сяйві» Автор: вихователь Євтушенко Н.О.;
- «Українські вечорниці». Автор: вихователь Гено Н.В.;
- «Замальовка однієї митті або Що таке День самоврядування в ДНЗ №1». Автор: тато вихованки ДНЗ №1 Пастухової Кіри – Пастухов О.В.;
- «ДНЗ №1 зустрічає гостей». Автор: вчитель-логопед Козій Л.М.;
- «Пасхальна виставка в ДНЗ №1». Автор: вихователь Бессараб М. Ю.
6. Співпраця зі школою.
Належне місце в роботі дошкільного закладу займає співпраця зі школою №64 яку очолює директор Павлюк Антоніна Михайлівна. (доповідь)
7. Система роботи щодо соціального захисту дітей:
В дошкільному закладі є вся необхідна нормативна документація, постійно і своєчасно ведеться робота щодо виявлення та обліку дітей пільгових категорій: з багатодітних родин, дітей, які знаходяться під опікою, позбавлених батьківського піклування. Виявляються та беруться на облік неблагополучні сім’ї.
У нашому садочку велика увага приділяється захисту дітей. Згідно з «Законом України про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку. За рахунок держави садочок відвідує:
- 19 дітей з багатодітної сім’ї;
- 3 дитини сім’ї, яких потерпіли від Чорнобильської катастрофи;
- 33 дитини, які потребують корекції мовного розвитку;
- 2 дитини інваліда;
- 3 дитини напівсироти
З дітьми старшого дошкільного віку проводиться серія занять з ознайомлення дошкільників з окремими положеннями «Декларації прав дитини».
Щорічно, згідно наказу Управління освіти в дошкільному навчальному закладі проходить місячник „З охорони прав та інтересів дітей».
8. Безпека життєдіяльності дітей. Система роботи закладу щодо попередження дитячого травматизму.
Велику роботу проводимо по безпеці життєдіяльності дітей. Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від кабінету міністрів України, міністерств та інших центральних органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств установ і організацій. Дошкільний заклад працює по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов, навчання праці та виховання. У дошкільному закладі організовано роботу системи цивільного захисту. Згідно плану управління освіти у травні місяці проходить тиждень безпеки дитини у рамках якого проводиться день цивільного захисту.
Під час проведення цього дня працівники закладу на чолі з керівним складом відпрацьовують дії дошкільного закладу на випадок загрози надзвичайної ситуації.
У дошкільному закладі проводяться заняття, бесіди та консультації, де діти, а також персонал отримують основні поняття про надзвичайні ситуації та дії при них. Наш садочок тісно співпрацює з науково-методичним центром міста з питань цивільної оборони. Методист науково-методичного центру міста з питань цивільної оборони, Тимошенко Тетяна Генадіївна систематично надає консультативну допомогу адміністрації дошкільного закладу.
З правилами протипожежної безпеки та адекватної поведінки в разі виникнення пожежі діти знайомляться в пожежній частині № 1. Спільно з працівниками рятувальних служб систематично проводяться екскурсії-огляди, бесіди, розваги тощо.
9. Організація роботи з охорони праці
Відповідно до вимог Закону України „Про охорону праці» адміністрація дошкільного закладу спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі безпеки життєдіяльності. Проводиться певна робота по дотриманню норм і правил охорони праці, створенню безпечних умов для здійснення навчально-виховного процесу, зміцнення здоров’я працівників та дітей. В наявності є законодавча нормативно-методична документація. Є матеріали про стан та іспити опалення при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, протоколи перевірок захисного заземлення, ізоляції електромережі, випробування засобів індивідуального захисту, правила пожежної безпеки.
Наказом по ДНЗ затверджено положення про службу охорони праці, призначено відповідальних за збереження життя, здоров’я працівників та дітей під час проведення робіт, занять, інших заходів.
Адміністрацією та відповідальними за безпеку життєдіяльності розроблені посадові інструкції основних категорій працівників, проводяться заняття з питань охорони праці та безпеки. Розроблені заходи з охорони праці і техніки безпеки та по запобіганню дорожньо-транспортного травматизму. Регулярно здійснюється огляд будівлі, споруд, території. За 2015-2016 навчальний рік в дошкільному закладі не було зареєстровано випадків дитячого травматизму. У червні місяці, на початку оздоровчого періоду, комісією у складі завідуючої, завгоспа, медичної сестри та методиста проведено обстеження території та будівлі на предмет цілісності і безпеки для життя дітей та дорослих. За підсумками цієї перевірки був складений акт обстеження та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Слід відмітити, що технічний стан будівель, приміщень, майна знаходиться в належному стані та відповідає вимогам охорони праці та техніки безпеки. Засоби індивідуального захисту і протипожежного устаткування мають задовільний стан. З метою збереження життя і здоров’я дітей у дошкільному закладі планово проводяться з працівниками інструктажі відповідно до відомчих інструкцій, заняття з безпеки життєдіяльності з дітьми.
Контроль за виконанням Правил внутрішнього розпорядку здійснюється відповідно до плану роботи.
Стан охорони праці щорічно заслуховується на нарадах, спільних засіданнях адміністрації закладу та профспілкового комітету з метою підвищення рівня ефективності охорони праці і техніки безпеки.
10. Співпраця з громадськими організаціями
Дошкільний навчальний заклад має взаємозв’язок з громадськими організаціями міста.Постійно співпрацює з Миколаївським науково-методичним центром, підтримує тісні контакти з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
11. Робота зі зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ:
Матеріально-технічне забезпечення освітньо-виховного процесу відбувається згідно із Законом України «Про дошкільну освіту» та Законом «Про благодійництво та благодійні організації». батьками закладу оформлено документи для роботи Благодійної організації «Північне сяйво». Щомісячна благодійна допомога на покращення матеріальної бази дошкільного закладу є добровільною та прозорою. Батьки закладу є членами Благодійної організації за заявою. Кожного місяця складається запит від адміністрації на придбання необхідних речей та відповідь БО. За результатами фінансування складається акт оприбуткування придбаних речей.
Робота щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази ведеться згідно плану роботи на навчальний рік. Територія закладу відповідає державним вимогам, достатньо озеленена, є квітники, куточки лісу, саду, тощо. На території підтримується належний порядок.
Фінансування закладу проводиться згідно з кошторисом, затвердженим управлінням освіти міста. На цей рік було закладено: фонд заробітної плати, харчування та комунальні послуги. Виділено: 608 грн придбання медикаментів.
Як ви бачите, ці фонди не в змозі забезпечити всі необхідні потреби, які виникають перед колективом. Існують допоміжні джерела фінансування:
- допомога депутата,
- система батьківської допомоги.
Додаткові кошти витрачаються на покращення матеріального забезпечення навчально-виховного процесу: придбання атрибутів до сюжетно-рольових ігор, іграшок, методичної літератури, дидактичного матеріалу, технічного обладнання тощо.
За 2015-2016 н. рік придбано : таблиця додається
Але вся ця допомога здійснюється завдяки розумінню батьків та кожного члена нашого колективу, тому що тільки разом, ми в змозі допомогти дошкільному закладу. Поступове осучаснення предметно-просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників навчально-виховного процесу. Метою колективу ДНЗ №1 є створення справжнього куточка дитинства для малюків.
Робота у дошкільному закладі ведеться на доброму рівні, всі ланки закладу докладають зусиль на створення сприятливих умов для виховання здорової, розвинутої а творчої дитини. Але існують певні труднощі у роботі:
- будівля закладу потребує ремонту
- дах закладу потребує закінчення капітального ремонту
- не вистачає місць для охоплення всіх дітей дошкільною освітою
- Необхідно відремонтувати тротуарне покриття прилеглої території
- Потребує заміни дитячі матраци та ковдри
- Необхідно встановити парканчик на майданчиках молодших та середніх груп
- потребує заміни покриття прогулянкових веранд
На вирішення цих і багато щоденних питань ми розраховуємо на підтримку управління освіти, на органи міської ради, депутатів та батьків.
за навчальний 2017-2018 рік
Відповідно до закону України (ст.12) «Про дошкільну освіту» держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття, забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною ланкою в системі безперервної освіти України». В своїй діяльності дошкільний заклад керується Конституцією, Законами України «Про дошкільну освіту», «Про бюджетну систему України», нормативно-законодавчими актами, Указами Президента України, рішеннями Уряду України, органів управління освіти всіх рівнів з питань функціонування та діяльності ДНЗ, правилами і нормами охорони праці, а також Статутом та Колективним договором, Положенням про дошкільний навчальний заклад.
- Загальна характеристика
Наш дошкільний навчальний заклад — комбінованого типу. Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Для занять дітей створені всі умови, обладнанні спеціальні приміщення:
музична та спортивна зала
кабінети вчителів — логопедів, практичного психолога
зимовий сад
кабінет завідувача
методичний кабінет та медичний блок
українська світлиця
сучасні прогулянкові майданчики для кожної вікової групи
спортивний майданчик.
2. Склад вихованців:
За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 135 місць для дітей віком від 2 років до 6. Але навчальний заклад на теперішній час відвідує 282 дитини.
Дітей І молодшої групи – 56 дитини
Дошкільного віку – 226 дітей
Випущено до школи – 79 дитини
У 2017-2018 навчальному році укомплектовано 11 груп, з них 2 групи для дітей І молодшої групи, 2 групи компенсуючого типу для дітей з вадами мови та 1 група для дітей із затримкою психічного розвитку.
3. Кадрове забезпечення
Навчально-виховний процес у дошкільному закладі забезпечують 47 працівник, обслуговуючого персоналу – 21 чоловік, 1 старша медична сестра, 1 медична сестра, 24 педагогів, у тому числі: завідувач, вихователь-методист, 2 вчителя-логопеда, практичний психолог, вчитель-дефектолог, 2 музичних керівника, інструктор з фізичного виховання, 15 вихователів.
Позитивно впливає на якість організації освітнього процесу високий рівень педагогів.
За наслідками атестації педагоги дошкільного навчального закладу мають такі кваліфікаційні категорії:
відповідає 11 тарифному розряду — 2;
спеціаліст – 2;
спеціаліст другої категорії – 3;
спеціаліст першої категорії – 2;
спеціаліст вищої категорії – 8;
звання «вихователь-методист» — 2;
звання «старший вчитель» — 1;
звання «старший вихователь» — 1;
не атестовано – 7 педагоги
При комплектуванні груп вихователями враховується освітній рівень педагогів, досвід роботи, психологічна комфортність.
Педагогічні працівники закладу постійно підвищують свій професійний рівень, проходять курсову перепідготовку своєчасно, згідно з графіком, а також підвищують свою фахову освіту у вищих учбових закладах. Вихователь-методист і вихователі ДНЗ допомагають студентам педагогічного вузу набувати практичних навичок під час проходження педагогічної практики на базі дошкільного навчального закладу.
Пріоритетні напрямки діяльності ДНЗ:
Головною метою роботи дошкільного закладу є
Реалізація особистісного потенціалу вихованців у процесі здійснення
системного підходу до організації освітньо – виховної роботи з дітьми
Річний план базується на підставі аналізу діяльності педагогічного колективу у минулому навчальному році. Накреслені в річному плані напрямки контролю спрямовані на покращення діяльності дошкільного закладу, вирішення загальних проблем та завдань. Управлінські рішення доводяться до відома колективу на нарадах, зборах, педрадах, педагогічних годинах тощо.
Керуючись основними положеннями «Національної доктрини розвитку освіти в Україні», Закону України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», виконуючи завдання державної програми розвитку дитини «Дитина» та завдань, накреслених на 2017-2018 навчальний рік, колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням завдань:
- Розвивати мовленнєві здібності дітей засобами театрально – ігрової діяльності;
- Формувати патріотичну свідомість дошкільників засобами народознавства;
- Систематизувати медико – педагогічний контроль за фізичним вихованням дітей в ДНЗ.
З метою поліпшення здоров’я дітей у нашому закладі створені умови для організації роботи по покращенню здоров’я дітей. Медичними сестрами та педагогами ведеться систематична робота. У медичному кабінеті є все необхідне для надання першої медичної допомоги та профілактичної роботи. За допомогою батьків перенесено спортивну залу на І поверх, що значно покращило умови проведення занять з фізкультури, рухові центри, спортивний майданчик. Систематично проводиться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, спортивні свята та розваги.
В лютому місяці проведено спортивну розвагу «Стрітення» з дітьми та батьками логопедичних груп, а у березні — разом з батьками старшої «А» та старшої «Б» групи проведена розвага, присвячена нашому місту «Моє місто, тато, мамо і я».
Протягом року значно поповнилось матеріальне забезпечення груп спортивним інвентарем та обладнанням для рухливих ігор.
У всіх вікових групах постійно ведеться цілеспрямована робота по зміцненню здоров’я дітей: гімнастика після сну, полоскання ротової порожнини, водні та сонячні процедури, дотримання рухового режиму. Медичні сестри та лікар Ніна Петрівна Гулаєва ведуть аналіз здоров’я вихованців, проводять підсумкові оздоровчі компанії. В ДНЗ виконуються заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, визначення гостроти зору, перевірка постави, огляд на педикульоз. Направлення на профілактичні щеплення проводяться згідно з наказом «Про порядок профілактичних щеплень в Україні», плануються відповідно до віку дітей на рік, місяць. Звіт про проведення профілактичних щеплень та їх аналіз систематично перевіряється. Але болючим залишається питання відповідальності батьків перед своїми дітьми щодо щеплень.
Аналіз роботи з фізичного виховання показав, що вихователі належне місце відводять організації рухового режиму з дітьми. При обстеженні розвитку рухових навичок дітей старшого дошкільного віку, у травні 2018 року маємо такі показники: обстежено 76 дітей. З них 20 дітей — високого рівня; 56 — середнього рівня, низького — 0.
Аналіз стану роботи дошкільного закладу з фізкультурно-оздоровчої роботи, спостереження за організацією рухового режиму та тематична перевірка з фізичного виховання показали, що організація рухового режиму ведеться відповідно рекомендаціям, всім розділам приділяється належна увага. Проте, слід відмітити деякі недоліки, які спостерігаються як на відкритих, так і на щоденних заняттях:
не системно проводиться медико — педагогічний контроль за дотриманням рухового режиму в дошкільному закладі;
не узагальнена тематика проведення днів здоров’я.
Один раз на рік в дошкільному закладі проводиться поглиблений огляд дітей всіх вікових груп лікарями вузьких спеціальностей: лор, окуліст, гінеколог, ендокринолог, хірург, невролог, стоматолог, логопед, педіатр, психіатр. Діти в яких виявлена патологія, направляються медичною сестрою дошкільного закладу в лікувальний заклад для більш ретельного обстеження та лікування.
Крім фізичного здоров’я, дитині потрібне і психологічне здоров’я. Для цього у садку створена психологічна служба, що у тісному зв’язку працює з сім’єю. Практичний психолог нашого закладу Кучеренко Аліна Вікторівна використовує нетрадиційні, різноманітні методи та прийоми у роботі з дітьми, добре володіє дитячим колективом. Дитина, яка здорова — фізично і психологічно добре адаптується в школі. Для дітей з вадами мови в дитячому садку створено дві групи компенсуючого типу, а для дітей які потребують психічної корекції – спеціальна група
Проведення відкритих переглядів освітнього процесу протягом навчального року
На базі дошкільного навчального закладу для слухачів курсів ОІППО була проведена педагогічна майстерня «Координація діяльності педагогічних колективів щодо забезпечення наступності між дошкільним і початковим навчанням», під час якої вихователь – методист Якименко Т.А. та практичний психолог Кучеренко А.В. розкрили основні аспекти організації наступності між ланками дошкільної та початкової освіти в формі круглого стола, вихователь Хонич Т.В. з дітьми старшої «А» групи провела відкрите заняття «Майстер – шеф запрошує маленьких кухарів».
Під керівництвом вчителя – логопеда Ніколаєнко Т.А., працювала творча група «Організація театрально – мовленнєвої діяльності в дошкільному навчальному закладі». Члени групи визначили, розкрили та опрацювали основні питання щодо театральної діяльності, методичних вимог до організації педагогічного керівництва театралізованою діяльністю тощо. В дошкільному навчальному закладі педагоги Ніколаєнко Т.А., Бузаєва Н.В., Трофимчук Н.М., Суханова Т.В., Вовк І.С., Земницька Н.І., Лепіх А.В. провели відкриті перегляди занять, які показали, що вони володіють методикою організації та керівництва театралізованою діяльністю, враховують вікові та психологічні можливості дітей.
На реалізацію завдання «Формування основ громадянської свідомості дітей дошкільного віку засобами народознавства» члени творчої групи під керівництвом Бессараб М.Ю. опрацювали методичну літературу з даної проблеми, визначили завдання громадянського виховання дітей відповідно до змісту БКДО, розкрили основні засади Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, шляхи, засоби та методи патріотичного виховання дітей дошкільного віку тощо. Для розширення і вдосконалення теоретичних і практичних знань в дошкільному навчальному закладі на високому рівні відбулися музичні свята для дітей старшого дошкільного віку «Козацькі забави», яке провели музичний керівник Бузаєва Н.В. та вихователі Босак О.О., Вовк І.С., Хонич Т.В., відкриті перегляди занять з народознавства, які проводили вчитель — логопед Козій Л.М., вихователі Бессараб М.Ю., Євтушенко Н.О., Матвієшина Н.І, Гено Н.В., Босак О.О.
Над систематизацією медико – педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей в ДНЗ працювала проблемна група під керівництвом інструктора з фізкультури Ганчо О.В. Члени групи проводили для педагогів дошкільного навчального закладу лекторій, консультації, відкриті перегляди занять з фізичного виховання. Керівник групи Ганчо О.В. провела для фізичних керівників міста, вихователів – методистів України, що є членами Асоціації дошкільників – майстер клас «Горизонтальний пластичний балет «Танок підсніжників» для дівчаток, «Велика мрія маленьких човників» — для хлопчиків та батл – терапію для дорослих «Тендітні проліски і теплий струмочок».
У навчальному році педагоги дошкільного навчального закладу провели зустріч членів Асоціації – учасників школи вихователя – методиста «МетоПростір»
6 червня дошкільний заклад проходив контрольну перевірку якості підготовки з питань навчання діям у надзвичайних ситуаціях, яку проводили представники МОН України та Міністерства ДСНС України.
Якість реалізації освітніх програм:
Організація навчально-виховного пронесу в навчальному закладі проводиться за освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років «Дитина». Освітня робота планується відповідно до «Програми розвитку дошкільного навчального закладу» №1, в якій окреслено перспективи його розвитку на п’ять років та річний план, мета та задачі якого відповідають статуту та закону України «Про дошкільну освіту».
Узагальнені результати педагогічного обстеження дітей на рівень засвоєння знань, умінь, навичок відповідно до програмових вимог.
З метою своєчасного виявлення обдарованих та здібних дітей регулярно здійснюється моніторингове обстеження розвитку компетентності дітей, відповідно до результатів якого педагоги проводять послідовну індивідуальну роботу з дітьми.
Моніторинг розвитку компетентності дітей показав, що
високий рівень мають – 22.5%;
вище за середній – 21,5%;
середній рівень – 39,9%;
нижче за середній рівень – 9.5%;
низький рівень – 3,6%.
Обстеження на кінець навчального року виявило, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівні знань з усіх розділів програми. В результаті злагодженої роботи всіх педагогів дошкільного навчального закладу, консультативній взаємодії з батьками вихованців, системності проведення занять, індивідуальній та корекційній роботі з дітьми протягом навчального року, значно виросла кількість дітей з високим та вище за середній рівнями розвитку, а з середнім, нижче за середній та низьким рівнем – знизилася.
Програмовий матеріал діти дошкільного навчального закладу засвоїли на середньому рівні.
Дата обстеження | Загальна кількість дітей | Всього обстежено | Середній бал | Рівні розвитку | ||||
н | н/с | С | в/с | В | ||||
вересень | 281 | 252 | 2 | 42 | 40 | 136 | 20 | 14 |
травень | 277 | 251 | 2,4 | 9 | 24 | 100 | 54 | 64 |
Так, у 2017 — 2018 навчальному році середній бал по дошкільному навчальному закладу щодо виконання програмових вимог на початку навчального року склав 2 бали, а на кінець року підвищився до 2,4 бали.
4. Організація роботи із сім’ями вихованців:
Учасниками навчально-виховного процесу є педагоги, діти і їх батьки. Тому особливе місце в роботі дошкільного закладу я відвожу роботі з батьками.
Активну участь у роботі дошкільного навчального закладу бере батьківський комітет, який приймає участь в організації освітньо — виховного процесу, в колективних переглядах, а також під час проведення Дня Самоврядування. Батьки надають допомогу щодо зміцнення матеріальної бази, оформлення групових кімнат, вживають заходи для поліпшення роботи дошкільного закладу. Очолює батьківський комітет Сохова Олена Іванівна, людина яка протягом року була є надійною опорою всього закладу.
Любов та повагу батьків ми заслуговуємо своєю працею. Не тільки дитині повинно бути комфортно в дитячому садку, а й батьки повинні відчувати турботу та добре відношення до себе.
З метою ефективного використання інформаційних технологій, розвитку інформаційної культури та інформаційної компетентності, посилення іміджу ДНЗ на ринку освітніх послуг створено веб – сайт «Північне сяйво».
Соціальна активність дошкільного закладу:
Працівники дошкільного закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня.
Протягом навчального року педагоги дошкільного навчального закладу приймали участь у виставці дидактичних ігор та посібників «Освіта Миколаєва», з вихованцями ДНЗ проведено ряд тематичних місячників, днів та тижнів: місячник «Увага! Діти на дорозі!», місячник знань правил безпеки життєдіяльності, місячник з охорони прав та інтересів дітей, тижні знань безпеки життєдіяльності, Міжнародний день рідної мови, тематичні виставки, конкурси.
Проведено виставку дидактичного забезпечення для членів Асоціації дошкільників України,
Проведення майстер – класу до виставки – презентації до Дня міста «Миколаїв – місто сонця»
Виставка-ярмарок «Осінь щедра на врожай, на ярмарок в садочок поспішай!»
Українські вечорниці в «Північному сяйві»
Святого Миколая свято надходить, усі негаразди з цим святом проходять
Масляна завітала до «Північного сяйва»
Виставка «Новорічні дива в «Північному сяйві»
Писанка всміхається, Великдень наближається
Про результативність роботи педагогічного колективу свідчать публікації педагогів в фахових журналах «Дошкільне виховання», «Практика управління дошкільним закладом», на сайті управління освіти «Сьогодення», веб – сайті «Північне сяйво»:
«Ми не тільки для забави у садочок знов прийшли», автор Бузаєва Н.В.;
«З днем народження, наш рідний Миколаїв!», автор Якименко Т.А.;
«Місток дружби між дошкільниками та першокласниками», автор Ганчо О.В.;
«Педагогічна майстерня в ДНЗ №1», автор Якименко Т.А.;
«Козацькому роду нема переводу», автори Босак О.О., Хонич Т.В., Вовк І.С.;
«Пригоди Півника та мишенят в «Північному сяйві» автори Суханова Т.В., Мирошник І.Г., Гено Н.В.;
«Від щирого серця – в добрі руки», автор Якименко Т.А.;
«Методична панорама «Простір_М в ДНЗ №1», автор Панасенко В.С.;
Відгуки батьків про вечорниці в «Північному сяйві»;
«Новорічні дива в «Північному сяйві», автор вихователь Мєхова Т.В.;
«Майстер – клас «Горизонтальний пластичний балет в «Північному сяйві», автор інструктор з фізичної культури Ганчо О.В.;
«Зустріч вчителів – логопедів в «Північному сяйві», автор вчитель – логопед Ніколаєнко Т.А.;
«Масляну вітаємо, млинцями пригощаємо», автори вихователі Суханова Т.В., Лепіх А.В., Гено Н.В., Матвієшина Н.І.;
«День самоврядування очима наших батьків», автори – батьки вихованців всіх вікових груп ДНЗ;
«Крок за кроком до реального плану дій», автор завідувач Панасенко В.С.;
«Спортивне свято «Мама, тато, я», автор музичний керівник Остроух Н.М.;
«Зустріч зі службою в справах дітей», автор практичний психолог Кучеренко А.В.;
«Писанка всміхається, Великдень наближається», автор інструктор з фізичної культури Ганчо О.В.
«День Землі в «Північному сяйві», автор вихователь Гено Н.В.
Неодноразово педагоги ДНЗ «Північне сяйво» надавали поради та ділилися досвідом з мешканцями нашого міста у програмах телеканалу Миколаїв. Так, завідувач Панасенко В.С. презентувала роботу ДНЗ у рубриках «Особистий досвід», «Моя справа», практичний психолог Кучеренко А.В. надавала рекомендації щодо виховання дітей в програмах «Новий день», «Недільний сніданок»
5. Співпраця зі школою.
Належне місце в роботі дошкільного закладу займає співпраця зі школою №64 яку очолює директор Павлюк Антоніна Михайлівна. (доповідь)
6. Система роботи щодо соціального захисту дітей:
В дошкільному закладі є вся необхідна нормативна документація, постійно і своєчасно ведеться робота щодо виявлення та обліку дітей пільгових категорій: з багатодітних родин, дітей, які знаходяться під опікою, позбавлених батьківського піклування. Виявляються та беруться на облік неблагополучні сім’ї.
У нашому садочку велика увага приділяється захисту дітей. Згідно з «Законом України про дошкільну освіту» держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку. Садочок відвідують:
23 дитини з багатодітних сімей;
3 дитини з сімей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи;
28 дітей, які потребують корекції мовного розвитку;
11 дітей групи компенсуючого типу з затримкою психічного розвитку;
2 дитини з родин малозабезпечених;
5 дітей напівсиріт;
7 дітей з родин переселенців
11 дітей батьки яких були в АТО
З дітьми старшого дошкільного віку проводиться серія занять з ознайомлення дошкільників з окремими положеннями «Декларації прав дитини». Щорічно, згідно наказу Управління освіти в дошкільному навчальному закладі проходить місячник «З охорони прав та інтересів дітей».
7. Безпека життєдіяльності дітей. Система роботи закладу щодо попередження дитячого травматизму.
Велику роботу проводимо по безпеці життєдіяльності дітей. Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від кабінету міністрів України, міністерств та інших центральних органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств установ і організацій. Дошкільний заклад працює по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов, навчання праці та виховання. У дошкільному закладі організовано роботу системи цивільного захисту. Згідно плану управління освіти у травні місяці проходить тиждень безпеки дитини у рамках якого проводиться день цивільного захисту.
Під час проведення цього дня працівники закладу на чолі з керівним складом проводять об’єктове тренування на випадок загрози надзвичайної ситуації, а саме мінування трьох виходів закладу. Евакуація здійснювалась на територію ЗОШ №64, через спільні виходи у будівлі.
У дошкільному закладі проводяться заняття, бесіди та консультації, де діти, а також персонал отримують основні поняття про надзвичайні ситуації та дії при них. Наш садочок тісно співпрацює з науково-методичним центром міста з питань цивільного захисту. Методист науково-методичного центру міста з питань ЦЗ Пастух Михайло Георгійович, систематично надає консультативну допомогу адміністрації дошкільного закладу.
З правилами протипожежної безпеки та адекватної поведінки в разі виникнення пожежі діти знайомляться в 1-ї Державній пожежно-рятувальній частини ГУ ДСНС України в Миколаївській області. Спільно з працівниками рятувальних служб систематично проводяться екскурсії-огляди, бесіди, розваги тощо.
8. Організація роботи з охорони праці
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація дошкільного закладу спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі безпеки життєдіяльності. Проводиться певна робота по дотриманню норм і правил охорони праці, створенню безпечних умов для здійснення навчально-виховного процесу, зміцнення здоров’я працівників та дітей. В наявності є законодавча нормативно-методична документація. Є матеріали про стан та іспити опалення при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, протоколи перевірок захисного заземлення, ізоляції електромережі, випробування засобів індивідуального захисту, правила пожежної безпеки.
Наказом по ДНЗ затверджено положення про службу охорони праці, призначено відповідальних за збереження життя, здоров’я працівників та дітей під час проведення робіт, занять, інших заходів.
Адміністрацією та відповідальними за безпеку життєдіяльності розроблені посадові інструкції основних категорій працівників, проводяться заняття з питань охорони праці та безпеки. Розроблені заходи з охорони праці і техніки безпеки та по запобіганню дорожньо-транспортного травматизму. Регулярно здійснюється огляд будівлі, споруд, території. За 2017-2018 навчальний рік в дошкільному закладі не було зареєстровано випадків дитячого травматизму. У червні місяці, на початку оздоровчого періоду, комісією у складі завідувача, завгоспа, медичної сестри та вихователя — методиста проведено обстеження території та будівлі на предмет цілісності і безпеки для життя дітей та дорослих. За підсумками цієї перевірки був складений акт обстеження та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Слід відмітити, що технічний стан будівель, приміщень, майна знаходиться в належному стані та відповідає вимогам охорони праці та техніки безпеки. Засоби індивідуального захисту і протипожежного устаткування мають задовільний стан. З метою збереження життя і здоров’я дітей у дошкільному закладі планово проводяться з працівниками інструктажі відповідно до відомчих інструкцій, заняття з безпеки життєдіяльності з дітьми.
Контроль за виконанням Правил внутрішнього розпорядку здійснюється відповідно до плану роботи.
Про стан охорони праці щорічно заслуховується на нарадах, спільних засіданнях адміністрації закладу та профспілкового комітету з метою підвищення рівня ефективності охорони праці і техніки безпеки.
9. Співпраця з громадськими організаціями
Дошкільний навчальний заклад має взаємозв’язок з громадськими організаціями міста. Постійно співпрацює з Миколаївським науково-методичним центром, підтримує тісні контакти з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. А головну підтримку працівники ДНЗ №1, діти та мешканці мікрорайону «Північний» отримують від депутату міської ради Лепішева Олексія Олександровича.
10. Робота зі зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ:
Матеріально-технічне забезпечення освітньо-виховного процесу відбувається згідно із Законом України «Про дошкільну освіту» та Законом «Про благодійництво та благодійні організації». батьками закладу оформлено документи для роботи Благодійної організації «Північне сяйво». Щомісячна благодійна допомога на покращення матеріальної бази дошкільного закладу є добровільною та прозорою. Батьки закладу є членами Благодійної організації за заявою. Кожного місяця складається запит від адміністрації на придбання необхідних речей та відповідь БО. За результатами фінансування складається акт оприбуткування придбаних речей.
Робота щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази ведеться згідно плану роботи на навчальний рік. Територія закладу відповідає державним вимогам, достатньо озеленена, є квітники, куточки лісу, саду, тощо. На території підтримується належний порядок.
Фінансування закладу проводиться згідно з кошторисом, затвердженим управлінням освіти міста.
На цей рік було закладено: фонд заробітної плати, харчування та комунальні послуги. Виділено:
990 грн на придбання медикаментів,
1250 грн на придбання 2 х вогнегасників,
заміна дверей в електрощитову 8 000 грн,
лампи деного світла 28 шт – 10 000 грн,
тканина 140 м на 13 300 грн,
чашка дитяча 204 шт на 2 652 грн,
вікна металопластикові 3 шт – 19 000грн.
Як ви бачите, ці фонди не в змозі забезпечити всі необхідні потреби, які виникають перед колективом. Існують допоміжні джерела фінансування:
допомога депутата ( 2 машини піску, 2 машини гравію, на черзі придбання 4 х вікон, 1 комп’ютер, 30 ламп денного світла = на суму 50 000 грн )
система батьківської допомоги.
Додаткові кошти витрачаються на покращення матеріального забезпечення навчально-виховного процесу: придбання атрибутів до сюжетно-рольових ігор, іграшок, методичної літератури, дидактичного матеріалу, технічного обладнання тощо.
За 2017-2018 н. рік придбано : таблиця додається
Але вся ця допомога здійснюється завдяки розумінню батьків та кожного члена нашого колективу, тому що тільки разом, ми в змозі допомогти дошкільному закладу. Поступове осучаснення предметно-просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників навчально-виховного процесу. Метою колективу ДНЗ №1 є створення справжнього куточка дитинства для малюків.
Робота у дошкільному закладі ведеться на достатньому рівні, всі ланки закладу докладають зусиль на створення сприятливих умов для виховання здорової, розвинутої та творчої дитини. Але існують певні труднощі у роботі:
фасад закладу потребує ремонту
не вистачає місць для охоплення всіх дітей дошкільною освітою
необхідно відремонтувати тротуарне покриття прилеглої території
потребує заміни покриття прогулянкових веранд
оснащення кабінету вчителя-дефектолога, куточка книги на першому поверсі
На вирішення цих і багато щоденних питань ми розраховуємо на підтримку управління освіти, на органи міської ради, депутатів та батьків.